reklama

"Příliš velká podpora může vést i k tomu, že konflikt eskaluje," řekl Ischinger v ranním pořadu televize ZDF Morgenmagazin. Zaujetí správného postoje vůči íránským demonstracím označil respektovaný německý expert na mezinárodní politiku za jeden z nejobtížnějších úkolů.

Kromě zdrženlivosti a obezřetnosti je třeba íránskému obyvatelstvu také ukázat, že svět protesty vidí, připustil ovšem Ischinger, který v bavorské metropoli organizuje konference, jichž se každoročně účastní desítky hlav států a šéfů vlád a také desítky ministrů zahraničí a obrany.

Zajistit si vliv v regionu předpokládá podle Ischingera kromě politické přesvědčovací síly a moudré diplomacie také omezené použití vojenských prostředků v případě nouze.

V Teheránu a dalších íránských městech se o víkendu konaly protirežimní protesty v reakci na sobotní přiznání íránských revolučních gard, že ve středu omylem sestřelily ukrajinské dopravní letadlo se 176 lidmi na palubě.

Protestující podpořil i americký prezident Trump. V jednom z několika tweetů v perštině vyzval představitele Íránu, aby demonstranty nezabíjeli, a manifestující ujistil, že jeho vláda demonstrace v Íránu podrobně sleduje.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbás Musáví označil Trumpovy tweety za absurdní. Prezidentovi položil otázku, zda stojí na straně Íránců, nebo proti nim, když zabil vlivného generála Kásema Solejmáního, jejich národního hrdinu. Musáví také poznamenal, že Trump nemá právo tweetovat v perštině, neboť roky Íránce terorizoval sankcemi a hrozbami.

Český prezident Miloš Zeman o víkendu upozornil, že zabití Solejmáního vedlo k milionovým demonstracím, při kterých se íránský lid sjednotil za svou vládou. "Proto si myslím, že to byla zpackaná akce," řekl Zeman k americkému útoku.