reklama

Během volební kampaně v roce 2016 se objevily spekulace, že servery demokratů, kteří proti Trumpovi ve volbách postavili Hillary Clintonovou, se nacházejí na Ukrajině. V červencovém rozhovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským Trump naléhal na to, aby tamní úřady pověsti o serveru a další kauzy z doby amerických voleb prošetřily.

Umístění serveru Demokratické strany na Ukrajině je podle většiny amerických médií ničím nepodložená spekulace, která měla dokázat, že do amerických prezidentských voleb se vměšovala Ukrajina, nikoli jak se později potvrdilo Rusko. Krádež kompromitujících e-mailů amerických demokratů, později zveřejněných na serveru WikiLeaks, měli podle této teorie provést ukrajinští hackeři se záměrem vydávat za viníka Moskvu.

"Pokaždé, když se objeví informace naznačující vměšování cizí země do amerických voleb, máme nejen právo, ale i povinnost to zachytit," konstatoval dnes Pompeo v odpovědi na dotaz, zda je nezbytné prošetřit vliv Kyjeva na americké volby.

Během prošetřování vlivu na prezidentské volby řada svědků vypovídajících v Kongresu uváděla, že za vměšováním stála Moskva. Podle Fiony Hillové, expertky Bílého domu na Rusko, je ukrajinské vměšování "smyšlená povídačka šířená ruskými tajnými službami". Bývalý vnitropolitický poradce Donalda Trumpa Tom Bossert spekulace o ukrajinském vměšování označil za "naprosto zprofanovanou konspirační teorii".