Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zavření hranic? Saský premiér Kretschmer zostra kritizuje Česko

Kvůli koronaviru se na státní hranice vrátily kontroly
Kvůli koronaviru se na státní hranice vrátily kontroly
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Saský premiér Michael Kretschmer (CDU) kritizuje sousední Českou republiku a Polsko za náhlé uzavření hranic kvůli šíření koronaviru, údajně bez předchozí dohody. V rozhovoru s deníkem Die Welt řekl, že to byla hořká zkušenost. Hraniční regiony totiž rázem pocítily nedostatek zdravotnických pracovníků. Kretschmer chce přesto Česku nabídnout spolupráci v oblasti zdravotní péče.

"Uzavírání hranic je hořká zkušenost," řekl Kretschmer na dotaz listu Die Welt ohledně nemožnosti mnoha polských pendlerů, tedy lidí dojíždějících přes hranice do práce, pracovat v německém zdravotnictví v příhraničních regionech.

"Mnoho lidí si zvyklo na to, že obýváme v Trojzemí Polska, Česka a Saska společný životní a hospodářský prostor. Poláci a Češi pracují v Německu a naopak. Výměna platila i pro kulturu a sport. Najednou, bez předchozího sladění, Polsko a Česko hranice uzavřely. Tento náhlý konec jsme si nedokázali představit. Byl bych si přál jiný postup," řekl regionální politik na adresu sousedů.

Pokud jde o české pendlery, mohou se vrátit do Česka po 14 dnech práce v cizině a následně musí do dvoutýdenní karantény. Výjimka však byla udělena zaměstnancům ve zdravotnictví nebo sociálních službách.

Kretschmer vyjádřil naději, že nynější krize nepovede k ústupu od sjednocování Evropy. V té souvislosti zmínil ochotu saské vlády ke společnému organizování lékařské péče. "Ale k takovým dohodám s Varšavou nebo Prahou vůbec nedošlo. Přesto podporujeme své partnery v Dolním Slezsku (polský region) testy na koronavirus. To chceme nabídnout i Česku. Výměna je nyní zvlášť důležitá," řekl Kretschmer.

Německo, podobně jako Česká republika, začíná postupně uvolňovat opatření přijatá v souvislosti s šířením koroanviru. Postupně se otevírají například menší obchody či školy. Jednotlivé části federace nakonec ale často volí svoji vlastní cestu. Například Sasko ode dneška nařídilo kvůli nemoci covid-19 lidem povinně nosit roušky v prostředcích veřejné dopravy a v obchodech.

Podle Kretschmera jde uvolňování restrikcí "na hraně toho, co lze udělat". Pochválil ale kancléřku Angelu Merkelovou (CDU) za to, jak současnou situaci zvládá. "Vyplácí se nám, že v této situaci máme zkušenou a chytrou šéfku vlády, která má věci pevně v rukou," řekl stranický kolega kancléřky. Podle něj se Merkelové podařilo koordinovat a včas přijímat rozhodnutí.

K postupnému uvolňování restrikcí přistoupily v těchto dnech také Česká republika, Rakousko, Španělsko, Dánsko, Norsko či Izrael. Polský ministr zdravotnictví Lukasz Szumowski dnes varoval, že Polsko, které dnes lidem znovu otevřelo například parky, by od rozvolňování omezení mohlo opět ustoupit, pokud počet nakažených výrazně poroste.

Témata:  hranice Německo Česká republika COVID-19 koronavirus

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:05

Fiala potvrdil, že slovenská sbírka pomůže k nákupu munice pro Ukrajinu

Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Po skončení mimořádného unijního summitu to uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy