reklama

Časopis Ženy, církev a svět dle agentury AP věnoval své únorové vydání tématu syndromu vyhoření a traumat ze zneužívání, se kterými se podle něj potýkají jeptišky. Poznamenal, že církev si je této problematiky vědoma a musí udělat změny, pokud chce nalákat nové jeptišky.

Článek, který vyšel ve čtvrtek, připomněl, že papež František nechal v Římě postavit domov pro jeptišky, které byly vyloučeny ze svých řádů a ocitly se na ulici, kde byly někdy i nuceny živit se prostitucí.

"Byly tam některé velmi těžké případy, kdy nadřízení zadržovali doklady sester, které chtěly konvent opustit či které z něj byly vyhozeny," sdělil časopisu kardinál Joao Braz di Aviz. "Byly tam také případy prostituce za účelem obživy," řekl. "To jsou bývalé jeptišky!" zdůraznil. "Pracujeme s lidmi, kteří jsou zranění a u kterých si musíme znovu vybudovat důvěru. Musíme změnit tento odmítavý přístup, to pokušení tyto lidi ignorovat a říct, vy už nejste náš problém," řekl.

Katolická církev se potýká s pokračujícím výrazným poklesem počtu jeptišek po celém světě. Vatikánská statistika z roku 2016 ukázala, že jeptišek bylo tehdy o 10.885 méně než rok předtím (dohromady 659.445 v celém světě). O deset let dříve přitom bylo ve světě 753.400 jeptišek, což znamená, že za deset let jich katolická církev ztratila skoro 100.000. Největší pokles byl zaznamenán v Evropě, v Latinské Americe zůstává počet jeptišek stabilní a v Asii a Africe jejich počty stoupají.