Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kam se poděly všechny hvězdy? Vědci objevili v srdci Mléčné dráhy podivné prázdno

vesmir
vesmir
Foto: Pixabay

Kapské město - Mezinárodní tým astronomů objevil v širším centru naší Galaxie "hvězdné prázdno". Tam, kde by se měly objevovat hvězdy známé jako Cefeidy, je podivná pustina. Nejedná se však jen o kousek černého prostoru, ale o okolí táhnoucí se několik tisíc světelných let.

Nález ukazuje, že ačkoli v srdci Mléčné dráhy Cefeidy existují, v okolí, které se táhne zhruba 800 světelných let z galaktického centra, se žádné nevyskytují. "Už před nějakou dobou jsme zjistili, že v centrálním srdci naší Galaxie existují Cefeidy," řekl člen týmu Noriyuki Matsunaga, z tokijské univerzity. "Teď zjišťujeme, že mimo to existuje obrovská cefeidová poušť, která se rozšiřuje na 8000 světelných let od středu."

I když o Cefeidách není moc často slyšet, jsou pro astronomy, kteří se snaží pochopit, jak jsou hvězdy rozmístěny po celém vesmíru, důležité. Především proto, že se jedná o mladé hvězdy (pouhých 10 miliónů let), ale také proto, že jsou dostatečně jasné a díky jejich světlu jde snadno spočítat, jak daleko se vyskytují. Právě to umožňuje astronomům lépe pochopit, jak vesmír vznikl.

Když tým začal prohledávat Mléčnou dráhu prostřednictvím infračerveného dalekohledu v Jižní Africe, byli překvapeni zjištěním, jak velké a pusté prázdno kolem galaktického jádra se nachází. Tam, kde by se měly Cefeidy nacházet, nenašli jedinou hvězdu.

"Současné výsledky ukazují, že nedošlo k žádnému významnému přesunu hvězd nebo změně hvězdných formací v této oblasti více než stovky milionů let," řekl člen týmu Giuseppe Bono z italské univerzity. "Pohyb a chemické složení nových cefeid nám pomáhají lépe pochopit vznik a vývoj Mléčné dráhy," dodává.

Kolem středu Mléčné dráhy je gigantický kruh, který neobsahuje žádné mladé hvězdy. A když říkáme gigantický, myslíme to tak, jak to vysvětluje George Dvorsky pro Gizmodo: "Byla nalezena obří cefeidská poušť, která se táhne do vzdálenosti neuvěřitelných 8000 světelných let. V souvislosti s tím je potřeba zmínit, že samotná mléčná dráha měří 100 000 světelných let. Jde o obří prostor, v němž prakticky nic není. Když se nad tím zamyslíte, je to docela strašidelné."

"Naše závěry jsou v rozporu s jinými minulými pracemi, ale v souladu s prací rozhlasových astronomů, kteří v této oblasti také žádné hvězdy nevidí," řekl jeden z týmu, Michael Feast, z university v Jižní Africe. "Nemůžeme se dočkat, až uvidíme, co z toho vzejde a co to bude znamenat pro naše porozumění galaxie všeobecně."

Témata:  vesmir astronomie

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 22:03

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.