Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko chystá novou mocnou zbraň. Družice z kosmu budou šmírovat lidi

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: mil.ru

Moskva – Ruské ministerstvo obrany brzy plánuje zahájit výrobu tajných družic, mají mít obří optiku s průměrem objektivu dva metry. To by mělo bohatě stačit, aby dokázali zaměřit cokoliv na zemi, například si přečíst titulky novin, nebo displeje mobilních telefonů.

I když se o samotné družici ví velmi málo, jedno z předních ruských online zpravodajství Kommersant dokázalo získat vyjádření vojenských odborníků, kteří prozradili více detailů. Na oběžnou dráhu by měly být vyslány celkem tři družice.

Už mají dokonce jméno, 14F156 Razdan by měl do roku 2024 kompletně nahradit satelitní družice 14F137 Persona, které momentálně Rusko využívá.

Persony už jsou pouze dvě, jedna se zřítila v roce 2008 kvůli technické závadě, další dvě ale mají být v perfektním stavu a proslýchá se, že jsou aktivně využívány v boji proti Islámskému státu v Sýrii.

Každopádně by měl být Razdan velmi významným zlepšením oproti Personě. Podle vojenských odborníků, nové satelity významně zlepší schopnosti sledování z vesmíru. Samotné Persony dokáží z výšky 750 kilometrů rozlišit věci s velikostí 30 centimetrů, což by měly Razdany hravě překonat.

První Razdan by se měl vypustit na oběžnou dráhu v roce 2019 z kosmodronu Pleseck. Druhá družice by měla být vypuštěna v roce 2022 a třetí, poslední v roce 2024.

Témata:  Rusko Ruská armáda vesmir

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 11:11

Jiří Bartoška (†78): Měl to být jeho poslední film. Režisér už má jasno, co bude dál

Česko se již zítra rozloučí se zesnulým Jiřím Bartoškou, po kterém tu zůstává i jeden navždy nedokončený filmový projekt. Když poprvé porazil vážnou nemoc, vrátil se komedií Teorie tygra. V posledních letech se řešilo pokračování. Nyní je definitivně jasno, že nevznikne. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.