Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přelomový vynález? Mexický vědec vytvořil cement, který září ve tmě

Věda
Věda
Foto: Pixabay

Mexico - vědec José Carlos Rubio Avalos vytvořil ve tmě zářící cement, který by jednoho dne mohl zkrášlit noční panorama měst od Šanghaje po Soul, napsal zpravodajský server CNN.

Tento energeticky účinný materiál do sebe během dne "nasákne" sluneční paprsky, a jakmile slunce zapadne, začne světlo vyzařovat. Díky tomuto novému vynálezu by mohly začít být zbytečné nejen pouliční lucerny.

"Dá se používat na vnitřní i vnější aplikace," říká Rubio Avalos, odborník na materiály z univerzity ve městě Hidalgo. Cement, hlavní složka pro výrobu betonu, představuje mnohamiliardové průmyslové odvětví. V roce 2014 dosáhla celosvětová spotřeba tohoto stavebního materiálu 4,3 miliardy tun.

Vnější povrchy domů, cyklistické trasy, dálnice, interiéry a dokonce i bazény se zářícím betonem. To všechno jsou požadavky, které už Rubio Avalos dostal od vlád, podnikatelů i nevládních organizací.

Například humanitární skupina Lékaři bez hranic (MSF) chce jeho technologii používat "na toalety v místech, kde jsou problémy s elektřinou, a kde by se ženy mohly dostat do potíží, když půjdou na neosvětlené veřejné záchodky".

Novátorský materiál, který si nechal patentovat, je v zásadě modifikací běžného cementu. Do něj přidal fotoaktivní složku, která se stará o pohlcování a vyzařování světla. Největší výzvou ale bylo přimět neprůhledný cement, aby dokázal přijímat ultrafialové paprsky. Aby toho dosáhl, musel pozměnit jeho mikrostrukturu.

Témata:  Mexiko vědci

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 10:27

Laďa Kerndl oslavil kulaté jubileum. Trápení už bylo dost, podotkla slavná dcera

Legendární Ladislav Kerndl oslavil v minulém týdnu kulaté 80. narozeniny a jeho neméně slavná dcera Tereza se postarala o to, aby se na jubileum nezapomnělo. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.