Cardington - Airlander poprvé opustil hangár a připravuje se k prvním zkouškám. Jedná se o největší létající zařízení na světě, o kterém se mluví jako o kříženci vzducholodi, vrtulníku a letadla.
Hybridní supermoderní vzducholoď (foto zde) je dlouhá 92 metrů. Stroj je plněný heliem a opatřený vrtulemi. Vývoj křížence vzducholodi, vrtulníku a letadla trval dlouhých devět let. Ke zkouškám se nyní připravuje v anglickém Cardingtonu.
Létající stroj původně Britové vyvíjeli pro americkou armádu, měl sloužit jako prostředek k pozorování a přepravě nákladu, protože je velmi tichý a ve vzduchu dokáže strávit týdny. Z této zakázky ale sešlo a projekt dokončila soukromá firma Hybrid Air Vehicles.
"Hlavním problémem starých vzducholodí byla potřeba obrovského množství pozemního personálu, omezená nosnost a náchylnost k povětrnostním podmínkám. Všechny tyto problémy jsme vyřešili novým konceptem – hybridním letadlem," uvedl médiím Chris Daniels, vedoucí tiskového oddělení HAV.
Společnost v něm vidí velký potenciál nejen pro vojenské účely, ale i pro ty humanitární, vědecké a komerční. Výrobce věří, že Airlander může konkurovat letecké dopravě, alespoň v některých oblastech. Určitě to nebude v rychlosti přepravy z jednoho místa na druhé, stroj totiž dosáhne maximální rychlosti asi 150 kilometrů za hodinu.
Airlander může vzlétnout a přistát prakticky odkudkoliv, zvládne odletět i z vodní plochy. Další výhodou letounu jsou velmi nízké náklady na letovou hodinu. Vzducholoď dokáže unést náklad do hmotnosti 10 tun nebo až 48 pasažérů.
Témata: Velká Británie, mraky
Související
2. prosince 2024 11:01
29. listopadu 2024 8:54
28. listopadu 2024 12:28
28. listopadu 2024 9:40
27. listopadu 2024 17:55