Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vědci mají nový plán na léčbu rakoviny

Protonová léčba
Protonová léčba
Foto: ptc.cz

Brno - Vědci z brněnského výzkumného centra Ceitec Masarykovy univerzity zkouší nový lék k léčbě rakoviny. Snaží se při léčbě dosud zcela neléčitelné nemoci použít ruthenium.

Upozornil na to deník Právo s tím, že nyní se k léčbě této nemoci používá platina, která je součástí takzvaných cytostatik, léčiv využívaných při chemoterapii. Ruthenium sice také patří mezi drahé kovy, podle odborníků má ale jiné vlastnosti a léčba by s jeho pomocí mohla být účinnější.

Vědci se proto pokouší vytvořit cytostatika na bázi ruthenia tak, aby měla méně závažné vedlejší účinky. Chtějí, aby byl nový lék schopen zničit i ty druhy nádorů, které nyní odolávají ostatním lékům.

"Rakovina je natolik různorodé onemocnění, že na jeho léčbu nelze použít jednu jedinou sloučeninu. Potřebujeme proto mnohem více variací," řekl Právu biomolekulární chemik Jan Novotný z Ceiteku.

"Platinu používáme jako součást cytostatik od sedmdesátých let minulého století. Ruthenium má ale z našeho pohledu také dobré vlastnosti, které lze využít," dodal.

Na projektu podle deníku spolupracují chemici s kolegy z Arktické univerzity v norském Tromsø, kteří patří v oboru ke světovým špičkám. "Ruthenium má ve zkoumaných sloučeninách na rozdíl od platiny unikátní chemické vlastnosti. Můžeme je měřit a popsat tak například stabilitu dané látky nebo její schopnost vázat se na další prvky. To je důvod, proč zkoumáme, jak dál bychom mohli tento drahý kov v lékařství využít. Při hledání léčiv proti nádorovému bujení je to v současné době jedna z perspektivních cest," upozornil Novotný.

Témata:  rakovina léky

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.