Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bydlení ve vesmíru? NASA plánuje postavit 6 prototypů

vesmir
vesmir
Foto: Pixabay

Washington - Jednoho dne se můžou vesmírné doby rozšířit, do té doby si ale budeme muset vystačit se šesti prototypy, které se NASA rozhodla postavit. Prototypy byly vybrány od různých výrobců, mezi které patří i například Boeing nebo Lockheed Martin.

Šest společností dostalo zelenou od NASA, aby se mohly účastnit stavby svých prototypů v plné velikosti. Budou se také více zabývat novými koncepty pro přežití ve vesmíru, jak informuje server Gizmodo.

Mezi projekty jsou malé modulární příbytky, které se podobají Mezinárodní vesmírné stanici, kterou plánuje Boeing. Lockheed Martin se také inspiroval u ISS, a to když začala stavět modulový příbytek podobný těm, které slouží k převozu nákladu na stanici.

Orbital ATK a Nanorocks pracují na samostatných projektech, které mají zajistit větší dobu ve vesmíru. Sierra Nevada Corporation se zaměřuje na stavbu odolného domu. Na detaily všech šesti prototypů se můžete podívat na stránkách NASA.

Témata:  NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír) ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) vesmir

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 22:03

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.