Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vědci objevili nejdéle žijícího živočicha na světě. Žil prý až 400 let

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)
Žralok bílý (Carcharodon carcharias)
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

New York - Vědci objevili nového nejdéle žijícího obratlovce, který možná žil až 400 let. Výzkumnou studii ve čtvrtek zveřejnil časopis Science, napsala agentura AP.

Rekordmanem je prý v Grónsku žijící žralok, který uhynul před několika lety.

Díky nové výzkumné technice dospěl mezinárodní tým vědců po zkoumání mrtvého kusu k závěru, že žralok mohl brázdit chladné arktické vody bezmála 400 let. Experti zkoumali i věk dalších 28 uhynulých samic tohoto druhu a zjistili, že nejméně osm z nich žilo víc než 200 let.

Nejstarší ze vzorků mohl podle kodaňského biologa Julia Nielsena žít až 392 let. Problém ovšem spočívá v tom, že chybová hranice je vzhledem k technické nedokonalosti testu plus minus 120 let. Znamená to, že jedinec se zřejmě narodil mezi lety 1500 a 1740 s tím, že nejpravděpodobnějším datem je rok 1620.

Toho roku v listopadu se na Bílé hoře u Prahy střetla armáda českých stavů s katolickými vojsky.

Dosud byla za nejdéle žijícího obratlovce považována velryba grónská, která uhynula ve věku 211 let.

Témata:  vědci žraloci

Související

Aktuálně se děje

2:12

Menšík a Sovák říkali blbosti o ničem? Miroslav Hanuš měl možná lépe volit slova

Vladimír Menšík nebo Jiří Sovák jsou dodnes považováni za geniální vypravěče. Na tradici takto nadaných lidí mezi českými herci navazuje Miroslav Hanuš, který se o dvojici velikánů vyjádřil po svém. A možná měl více vážit slova. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.