Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přenos věcí pomocí akustické levitace? Možná již brzy, říkají vědci

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Reprofoto

Londýn - Akustická levitace už dokáže hýbat i s velkými objekty. Problémy s tím, jak zvednout větší objekt než je vlnová délka už jsou pryč. Informuje server Engadget.

Vědci dlouho snili o dnu, kdy dokáží pomocí akustické levitace zvednout nějaký objekt. Ten den sice nastal už před několika lety, nyní ale nemusí být vybíraví ohledně toho, co nechají ve vzduchu levitovat.

Výzkumníci z Velké Británie a Brazílie úspěšně zvedli polystyrenovou kouli, která je 3,6 krát větší než ultrazvukové vlny. Podle vědců stačil celé roky jen jednoduchý trik.

Spočívá v tom, že se nechají vytvořit stojaté vlny v mezeře mezi převodníky a předmětem, namísto obvyklého tlakového uzlu mezi snímačem a reflektorem. Může se tak změnit úhel a počet snímačů, aniž by to mělo vliv na účinek levitace. Vytváří to horizontální i vertikální zdvih, takže objekt nepotřebuje zábranu k tomu, aby náhodou nesklouzl.

Tahle technologie bohužel zatím pracuje pouze s nepohyblivými předměty, takže žádné ultrazvukové vznášející auta se v nejbližší době nekonají. Velikost objektu, který by levitoval, nemusí být na druhou stranu takový problém.

Diskutuje se o tom, že by se v akustická levitace mohla použít ve vesmíru jako nádrže kapalin, nebo způsob jak zvednout velmi horké předměty, například roztavený kov, aniž by se toho musel někdo dotknout.

Témata:  vědci levitující předměty

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 11:11

Jiří Bartoška (†78): Měl to být jeho poslední film. Režisér už má jasno, co bude dál

Česko se již zítra rozloučí se zesnulým Jiřím Bartoškou, po kterém tu zůstává i jeden navždy nedokončený filmový projekt. Když poprvé porazil vážnou nemoc, vrátil se komedií Teorie tygra. V posledních letech se řešilo pokračování. Nyní je definitivně jasno, že nevznikne. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.