Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přenos věcí pomocí akustické levitace? Možná již brzy, říkají vědci

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Reprofoto

Londýn - Akustická levitace už dokáže hýbat i s velkými objekty. Problémy s tím, jak zvednout větší objekt než je vlnová délka už jsou pryč. Informuje server Engadget.

Vědci dlouho snili o dnu, kdy dokáží pomocí akustické levitace zvednout nějaký objekt. Ten den sice nastal už před několika lety, nyní ale nemusí být vybíraví ohledně toho, co nechají ve vzduchu levitovat.

Výzkumníci z Velké Británie a Brazílie úspěšně zvedli polystyrenovou kouli, která je 3,6 krát větší než ultrazvukové vlny. Podle vědců stačil celé roky jen jednoduchý trik.

Spočívá v tom, že se nechají vytvořit stojaté vlny v mezeře mezi převodníky a předmětem, namísto obvyklého tlakového uzlu mezi snímačem a reflektorem. Může se tak změnit úhel a počet snímačů, aniž by to mělo vliv na účinek levitace. Vytváří to horizontální i vertikální zdvih, takže objekt nepotřebuje zábranu k tomu, aby náhodou nesklouzl.

Tahle technologie bohužel zatím pracuje pouze s nepohyblivými předměty, takže žádné ultrazvukové vznášející auta se v nejbližší době nekonají. Velikost objektu, který by levitoval, nemusí být na druhou stranu takový problém.

Diskutuje se o tom, že by se v akustická levitace mohla použít ve vesmíru jako nádrže kapalin, nebo způsob jak zvednout velmi horké předměty, například roztavený kov, aniž by se toho musel někdo dotknout.

Témata:  vědci levitující předměty

Související

Aktuálně se děje

2:12

Menšík a Sovák říkali blbosti o ničem? Miroslav Hanuš měl možná lépe volit slova

Vladimír Menšík nebo Jiří Sovák jsou dodnes považováni za geniální vypravěče. Na tradici takto nadaných lidí mezi českými herci navazuje Miroslav Hanuš, který se o dvojici velikánů vyjádřil po svém. A možná měl více vážit slova. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.