Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vědci objevili novou planetu. Je podobná Zemi a má ideální vzdálenost pro život

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: www.nasa.gov

Vědci se chystají odhalit novou planetu, která je hned “vedle”. Obíhá totiž kolem nejbližší hvězdy sluneční soustavy. Podle vědců je velmi podobná Zemi a obíhá ve vzdálenosti od hvězdy, která je ideální pro život.

Exoplaneta obíhá kolem velmi dobře známé hvězdy Proxima Centauri, která je součástí hvězdného systému Alfa Centauri. Planeta není zatím pojmenována a na další informace si musíme počkat až na konec srpna, kdy ESO uspořádá tiskovou konferenci.

"Nikdy předtím vědci nenašli druhou Zemi tak blízko," stojí v týdeníku Der Spiegel, který se zprávou přišel. Mluvčí ESO Richard Hook řekl, že si je vědom této zprávy, ale odmítl ji jakkoliv komentovat.

NASA už v minulosti oznámila objev podobných planet, většina z nich ale byla příliš horká nebo příliš studená na to, aby na ni mohla být voda v kapalném stavu. Anebo na nich bylo příliš plynu, takže se více podobaly Jupiteru a Neptunu, píše server Seeker.

Nejvíce podobná planeta Zemi byla představena minulý rok a je pojmenovaná Kepler 452b, měly by na ni být aktivní sopky, oceány, sluneční paprsky jako u nás, dvakrát větší gravitaci a rok, který trvá 385 dnů. Problémem je, že je vzdálená 1400 světelných let daleko. Exoplaneta u Proxima Centauri je pro srovnání vzdálená "jen" 4,24 světelných let.

Témata:  Země astronomie

Související

Aktuálně se děje

2:12

Menšík a Sovák říkali blbosti o ničem? Miroslav Hanuš měl možná lépe volit slova

Vladimír Menšík nebo Jiří Sovák jsou dodnes považováni za geniální vypravěče. Na tradici takto nadaných lidí mezi českými herci navazuje Miroslav Hanuš, který se o dvojici velikánů vyjádřil po svém. A možná měl více vážit slova. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.