Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čínské světové prvenství: Z vesmírného střediska byl vyuštěn kvantový satelit, okamžitě odhalí odposlech

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: www.nasa.gov

Peking - Čína dnes vypustila kvantový satelit, který má pomoci zajistit komunikaci bezpečnou před hackery a odposloucháváním. Jde o první zařízení svého druhu poslané do kosmu.

Nový satelit byl vypuštěn v dnešních ranních hodinách místního času z vesmírného střediska Ťiou-čchüan, které se nachází v poušti Gobi v odlehlé severozápadní provincii Kan-su. Družice byla pojmenována Mo-c' na počest čínského filozofa z 5. století př.n.l.

Podle čínských expertů má kvantová komunikace obrovský potenciál v obranné sféře pro bezpečný přenos citlivých zpráv.

Kvantové kryptografické kanály neslouží přímo k přenosu tajné informace, ale k výrobě a zároveň distribuci náhodného klíče sloužícího k dešifraci. K tomu jsou využívány kvantově provázané světelné částice - fotony. Provázání funguje takovým způsobem, že pokud vykonáme akci nebo změříme stav jedné částice, okamžitě (bez ohledu na vzdálenost) se změna projeví na druhé částici.

Jakýkoli pokus útočníka o odhalení klíče přenášeného pomocí kvantově provázaných fotonů změní stav systému. Kvantová kryptografie tak umožňuje spolehlivou detekci odposlechu. Na využívání této nové technologie pracují také Spojené státy, Japonsko a další země.

Vypuštěná družice má testovat bezpečnou komunikaci mezi Pekingem a 2500 kilometrů vzdáleným Urumči, které je hlavním městem neklidné Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang.

Témata:  Čína Země satelit

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 11:11

Jiří Bartoška (†78): Měl to být jeho poslední film. Režisér už má jasno, co bude dál

Česko se již zítra rozloučí se zesnulým Jiřím Bartoškou, po kterém tu zůstává i jeden navždy nedokončený filmový projekt. Když poprvé porazil vážnou nemoc, vrátil se komedií Teorie tygra. V posledních letech se řešilo pokračování. Nyní je definitivně jasno, že nevznikne. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.