Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pozorovatelný vesmír je menší, dlouhé roky se špatně počítal

vesmir
vesmir
Foto: Pixabay

Filadelfie - Poprvé za více než deset let vědci aktualizovali poloměr pozorovatelného vesmíru. Zjistili něco nečekaného, technicky ta část vesmíru, která je viditelná ze Země se zmenšila o 320 milionů světelných let, a to ve všech směrech.

Fyzikové Paul Halpem a Nick Tomasello z Filadelfské univerzity použili nové údaje o expanzi vesmíru, které shromažďuje Evropská kosmická agentura a zjistili, že pozorovatelný okraj vesmíru je o 0,7 procent menší, než se doposud myslelo.

"Rozdíl 320 milionů světelných let je ve vesmírném měřítku velikost zhruba jednoho arašídu, takže to není moc, ale dělá to vesmír trochu více útulnějším" řekl Nick Tomasello.

Pozorovatelný vesmír je ta oblast, kterou můžeme ze Země v tuhle chvíli pozorovat, dál "nevidíme", protože do těch částí vesmíru nedokázalo světlo ještě dorazit. Píše server Science Alert.

Témata:  vesmir ESA vědci

Související

Aktuálně se děje

2:12

Menšík a Sovák říkali blbosti o ničem? Miroslav Hanuš měl možná lépe volit slova

Vladimír Menšík nebo Jiří Sovák jsou dodnes považováni za geniální vypravěče. Na tradici takto nadaných lidí mezi českými herci navazuje Miroslav Hanuš, který se o dvojici velikánů vyjádřil po svém. A možná měl více vážit slova. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.