Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bydlení budoucnosti: Plovoucí ekologický dům na solární energii

Dům, novostavba - ilustrační fotografie
Dům, novostavba - ilustrační fotografie
Foto: Crestyl

Londýn - Ekologický dům je vyroben z recyklovatelného materiálu a elektřinu získává díky solárním panelům na střeše. Toto sídlo o rozloze 100 metrů čtverečních vám může posloužit jako letní sídlo i permanentní bydlení.

Projekt britské společnosti EcoFloLife je pojmenován Water nest 100 (vodní hnízdo 100). Kulaté obydlí nabízí pro své obyvatele nejenom moderní prostory, ale také netradiční umístění na vodě. Je přitom konstruován tak, aby co nejvíce šetřil životní prostředí.

Zakřivený zevnějšek je vyroben z lepeného lamelového dřeva a recyklovaného hliníku. Díky tomu je také dům až z 98 procent sám recyklovatelný. Celou jeho střechu pokrývají solární panely, které se starají o dostatečný přísun elektrické energie. I nábytek je vyrobený z recyklovaných materiálů. Dominantou jsou velká okna a balkony, které otevírají nádherný výhled na vodu a okolí.

Dispozice domku s kruhovou základnou, který má 12 metrů v průměru a 4 metry na výšku, je navržena tak, aby se do něj vešla dvojice ložnic a společný obytný prostor tvořený kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem.

Obydlí plovoucí na vodní hladině je možné umístit prakticky na každý rybník, nebo klidnou říčku a mořskou hladinu. Dům je dostatečně velký na to, aby v něm mohla pohodlně žít i čtyřčlenná rodina. Nemusí sloužit jenom pro bydlení, ale ideální je také pro restaurační zařízení, obchody a kanceláře.

Témata:  bydlení ekologie domy

Související

Aktuálně se děje

2:12

Menšík a Sovák říkali blbosti o ničem? Miroslav Hanuš měl možná lépe volit slova

Vladimír Menšík nebo Jiří Sovák jsou dodnes považováni za geniální vypravěče. Na tradici takto nadaných lidí mezi českými herci navazuje Miroslav Hanuš, který se o dvojici velikánů vyjádřil po svém. A možná měl více vážit slova. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.