Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sonda Juno poprvé proletěla kolem Jupiteru

Sonda Juno
Sonda Juno
Foto: www.nasa.gov

Washington - Sonda Juno amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) provedla první blízký průlet kolem Jupiteru.

Nejvíce se k němu přiblížila v sobotu odpoledne SELČ, kdy proletěla ve vzdálenosti asi 4200 kilometrů nad zvířenými mračny planety rychlostí 208.000 kilometrů za hodinu ve vztahu k Jupiteru, uvedla vesmírná agentura na svém webu.

Tento průlet znamenal největší přiblížení Juna ke zkoumanému vesmírnému tělesu během základní mise. Byly přitom také poprvé zapojeny všechny vědecké přístroje na sondě, sdělil úřad. První "blízké" fotografie největší planety Sluneční soustavy slibuje NASA během nadcházejících týdnů.

"První telemetrické údaje, které jsme po průletu dostali, ukazují, že všechno funguje, jak bylo naplánováno, a Juno jede na plné obrátky," konstatoval Rick Nybakken, který řídí projekt Juno z Laboratoře proudového pohonu (JPL) NASA.

"Dostáváme teď některé první zajímavé údaje," cituje NASA vedoucího vědce programu Juno z Jihozápadního výzkumného ústavu v San Antoniu Scotta Boltoa. "Potrvá to několik dní, než dostaneme všechna vědecká data získaná při průletu, a ještě déle potrvá, než pochopíme, co se nám Jupiter a Juno snaží říct," dodal.

Témata:  vesmír: Jupiter sonda Juno

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 22:03

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.