Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vesmírný modul se třemi kosmonauty z ISS přistál v Kazachstánu

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)
Foto: NASA **www.nasa.gov**

Bajkonur - V Kazachstánu dnes přistál návratový modul vesmírné lodi Sojuz TMA-20M, na jeho palubě byli ruští kosmonauti Alexej Ovčinin a Oleg Skripočk a jejich americký kolega Jeffrey Williams. Trojice strávila na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) téměř půl roku.

"Přistání bylo úspěšné," oznámila agentura TASS a odvoláním na řídící středisko. Cesta na Zem trvala přibližně 3,5 hodiny. Na ISS zůstávají Rus Anatolij Ivanišin, Japonec Takuja Óniši a Američanka Kathleen Rubinsová.

Ovčinin, Skripočka a William odstartovali z Bajkonuru 19. března a strávili ve vesmíru 172 dní. Pro Ovčinina to byl první let, pro Skripočku druhý a pro Williamse čtvrtý. Další posádka se má k ISS vydat 23. září na palubě lodi Sojuz MS-02.

Sojuz TMA-20M byl poslední vesmírnou lodí "staré řady", která se dostala do vesmíru. V současnosti je u ISS ukotvena první loď modernizovaného typu Sojuz MS, která se odlišuje především novým řídícím a telemetrickým systémem spolupracujícím s retranslačními družicemi Luč.

Témata:  ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) Bajkonur

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 22:03

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.