Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počet aktivních SIM karet se ustálil na 14 milionech

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Ogilvy Public Relations

Praha - Počet aktivních mobilních SIM karet přestal růst a již několik let se pohybuje na úrovni 14 milionů. Z toho devět milionů tvoří smluvní zákazníci operátorů a zbytek předplacené karty.

Vyplývá to z údajů Českého telekomunikačního úřadu. V pondělí uplyne 25 let od spuštění první tuzemské mobilní sítě.

Společnost EuroTel tehdy zahájila provoz analogové sítě NMT s předčíslím 601. Síť měla zprvu jen dva vysílače v Praze a jeden v Brně a minuta volání vyšla přibližně na 20 Kč. Mobilní telefon stál 60.000 Kč. V minulém roce minuta hovoru klesla o 11 procent na 1,10 Kč za minutu a jednoduchý mobil lze pořídit za 500 Kč. "Za klesajícím trendem cen hovorů stojí zejména větší spotřeba hlasových služeb," uvedl ČTÚ.

Ještě v roce 2000 měla mobilní telefon jen třetina českých domácností. V roce 2014 už ale byl podle Českého statistického úřadu mobil v 99 procentech rodin a v průměru na každou domácnost připadalo 2,06 mobilního telefonu. Postupně si k telefonům našli cestu i čeští senioři a dnes ho běžně využívá 90 procent všech Čechů starších 65 let.

Témata:  mobily mobilní operátoři

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 22:03

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.