Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konec nepřesných navigací? Rusko a Čína mají společný plán

Shanghai Tower
Shanghai Tower
Foto: Qilei Cai

Moskva - Rusko ve spolupráci s Čínou slibuje konec nepřesných navigací. Obě země chtějí spolupracovat na tvorbě společného systému nové, vysoce přesné navigace.

Upozornila na to ruská média s odkazem na zástupce generálního konstruktéra společnosti Ruské kosmické systémy (RKS) Grigorije Stupaka.

"Nyní probíhají jednání s Čínou. Koncem října 2016 se má konat v Shanghai další setkání, na němž se budou projednávat perspektivy a další kroky ve vytváření společného systému vysoce přesné navigace", řekl Stupak.

Podle konstruktéra se obě země snaží o zlepšení určování polohy s přesností na jeden metr. K dosažení takové přesnosti v určení polohy v krajině je ale potřeba rozšířit současnou ruskou a čínskou pozemní síť stanic takzvaného systému diferenciální kontroly a monitoringu (SDKM).

"Prvním krokem bude umístění tří ruských stanic na území Číny a tří čínských na území Ruska, v Irkutsku, na Kamčatce a u Moskvy," prozradil dále Stupak.

Podle něj se plánuje i další umístění 46 pozemních stanic SDKM na území Ruska a dalších osmi na území hraničícím s Ruskem.

Témata:  Rusko Čína navigace

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 22:03

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.