Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína ztratila kontrolu nad vesmírnou stanicí, řítí se k Zemi

Země
Země
Foto: NASA

Peking - Čínská vesmírná agentura konečně přiznala, že před několika měsíci ztratila spojení s vesmírnou stanicí Tchien-kung 1. Osmitunová stanice se tak pomalu snáší do zemské atmosféry a její zbytky by na povrch měly dopadnout v průběhu příštího roku. Číňané věří, že nebudou představovat žádné nebezpečí.

Stanici Tchien-kung 1, v překladu Nebeský palác 1, vynesla nosná raketa Dlouhý pochod v září 2011. Modul má délku 10,4 metru a šířku 3,35 metru. Váží 8,5 tuny. Na oběžné dráze se s ní spojila prázdná loď Šen-čou 8 a později lodě Šen-čou 9 a Šen-čou 10 s tříčlennými posádkami.

Stanice teď létá ve výšce 370 km nad povrchem. Číňané konečně přiznali, že s ní ztratili spojení. O tom, že je stanice neovladatelná, se přitom spekulovalo už od jara.

Podle čínské tiskové agentury Xinhua překročila stanice plánovanou životnost o dva a půl roku. Zástupkyně ředitele Čínské vesmírné agentury Ping Wuová uvedla, že stanice "naprosto splnila svou historickou misi".

Stanice teď pomalu vstupuje do zemské atmosféry. Číňané jsou přesvědčeni, že padající trosky nezpůsobí žádné nebezpečí. "Na základě našich výpočtů a analýzy většina trosek vesmírné laboratoře během průletu atmosférou shoří," řekla Wuová. Leteckou dopravu ani nikoho na zemi by tak trosky neměly ohrozit.

Číňané už chystají start další vesmírné stanice, Tchien-kung 2, kterou by nosná raketa měla vynést ve čtvrtek v 22:04 pekingského času (16:04 našeho času).

Témata:  Čína Země

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 19:13

Trump si před telefonátem s Putinem volal se Zelenským

Americký prezident Donald Trump dnes krátce telefonicky hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským těsně před plánovaným rozhovorem s ruským vůdcem Vladimirem Putinem. Informaci přinesla agentura Reuters s odvoláním na zdroj obeznámený s průběhem událostí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.