Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

VIDEO: Čína pátrá po mimozemštěnech. Zprovoznila největší teleskop na světě

Největší teleskop na světě
Největší teleskop na světě
Foto: YouTube

Peking - Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích.

Obrovské zařízení s talířovou anténou o průměru 500 metrů bylo vybudováno během pěti let v provincii Kuej-čou na jihozápadě země a vyžádalo si náklady asi 180 milionů dolarů (4,3 miliardy Kč).

Čína investuje do svého ambiciózního vesmírného programu nesmírné finanční prostředky. V roce 2003 se stala po někdejším Sovětském svazu a po Spojených státech teprve třetí zemí na světě, která vlastními silami dostala na oběžnou dráhu člověka. Její nepilotovaná sonda v roce 2013 přistála na Měsíci. Minulý týden se na orbitě usadila druhá čínská experimentální laboratoř Tchien-kung 2, na kterou příští měsíc přiletí dva kosmonauti. V roce 2020 chtějí čínští vědci poslat na Mars výzkumné vozítko.

Teleskop FAST (zkratka anglického názvu Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope), který dnes začal pracovat, bude podle čínských astronomů pátrat po gravitačních vlnách, zjišťovat radiové emise z hvězd a galaxií a také registrovat signály, jež by mohly pocházet od mimozemského inteligentního života. Očekává se, že objeví tisíce nových galaxií.

Témata:  Čína

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 22:03

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.