Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko má nový vynález. Ušetří plyn při vaření

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Sadská (Nymbursko) - Úsporu až 50 procent plynu při vaření pokrmů přinese relativně jednoduchý, ale technicky velmi vtipný odlitek ze šedé litiny. Ten při položení na mřížku jakéhokoli běžného plynového sporáku funguje jako účinná aerodynamická brzda odtoku horkých spalin, čímž výrazně lépe využívá energii v plynu ukrytou.

Autorem řešení je novinář a vynálezce Václav Husák, mezi přáteli známý pod přezdívkou "Cimrman II". Z přihlášky patentu podaného na Úřad průmyslového vlastnictví ČR vyplývá, že díky "spořiči" se pode dnem hrnce vytváří polouzavřený prostor. V něm je vzhledem k turbulencím způsobeným výstupky na jeho spodní straně pozdržen odtok horkých plynových spalin natolik, že mají možnost předat vařenému obsahu až téměř o polovinu více energie, než je dosud při vaření běžné. Účinnost spořiče byla proměřena s pomocí termokamery.

Sériová výroba v renomované slévárně je zajištěna. První výrobek z budoucí řady variací byl navržen k využití na největším běžném hořáku plynového sporáku, protože k úspoře plynu dojde až při vaření - tedy nikoli při pouhém ohřívání pokrmů.

Jak Václav Husák v rozhovoru uvedl, při podávání patentové přihlášky prý měl velké štěstí. Světově proslulý geniální vynálezce Jára Cimrman, jak je jeho dobrým zvykem, dorazil na patentový úřad až pět minut po něm.

Témata:  protext domácnosti zemní plyn

Související

Aktuálně se děje

2:12

Menšík a Sovák říkali blbosti o ničem? Miroslav Hanuš měl možná lépe volit slova

Vladimír Menšík nebo Jiří Sovák jsou dodnes považováni za geniální vypravěče. Na tradici takto nadaných lidí mezi českými herci navazuje Miroslav Hanuš, který se o dvojici velikánů vyjádřil po svém. A možná měl více vážit slova. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.