Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

VIDEO: K čínské vesmírné laboratoři odletěli dva kosmonauti

Čína vyslala dva kosmonauty ke své vesmírné laboratoři
Čína vyslala dva kosmonauty ke své vesmírné laboratoři
Foto: YouTube

Peking - Z čínského kosmodromu v poušti Gobi dnes odstartovala do vesmíru kosmická loď Šen-čou 11 se dvěma kosmonauty. Jejich 30denní cesta se má stát zatím nejdelším pobytem čínských astronautů ve vesmíru.

Do vesmíru dnes odletěli Ťing Chaj-pcheng (49), který byl v kosmu již dvakrát, a Čchen Tung (37). Záběry startující rakety přenášela v přímém přenosu čínská státní televize. Raketa směřující k čínské experimentální laboratoři Tchien-kung 2 odstartovala v půl osmé místního času (v 1:30 SELČ).

K vesmírné laboratoři Tchien-kung 2, kterou Čína vypustila na oběžnou dráhu minulý měsíc, má raketa dorazit za dva dny. Kosmonauti v ní mají strávit 30 dní a provádět tam mimo jiné lékařské experimenty a testovat technologie a systémy v přípravách na vyslání základního modulu čínské vesmírné stanice v roce 2018. Ta by měla začít plně fungovat v roce 2022 a být v provozu asi deset let.

Dnešní start lodi Šen-čou 11 je šestou čínskou vesmírnou misí s lidskou posádkou. Poslední pilotovaná čínská kosmická mise se uskutečnila v červnu 2013. V roce 2013 pobývali v kosmu tři čínští kosmonauti, kteří strávili dva týdny na palubě experimentální laboratoře Tchien-kung 1 (Nebeský palác). Ta byla na oběžné dráze od roku 2011 a letos byl její provoz ukončen.

Témata:  Čína vesmir

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 10:27

Laďa Kerndl oslavil kulaté jubileum. Trápení už bylo dost, podotkla slavná dcera

Legendární Ladislav Kerndl oslavil v minulém týdnu kulaté 80. narozeniny a jeho neméně slavná dcera Tereza se postarala o to, aby se na jubileum nezapomnělo. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.