Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

VIDEO: K čínské vesmírné laboratoři odletěli dva kosmonauti

Čína vyslala dva kosmonauty ke své vesmírné laboratoři
Čína vyslala dva kosmonauty ke své vesmírné laboratoři
Foto: YouTube

Peking - Z čínského kosmodromu v poušti Gobi dnes odstartovala do vesmíru kosmická loď Šen-čou 11 se dvěma kosmonauty. Jejich 30denní cesta se má stát zatím nejdelším pobytem čínských astronautů ve vesmíru.

Do vesmíru dnes odletěli Ťing Chaj-pcheng (49), který byl v kosmu již dvakrát, a Čchen Tung (37). Záběry startující rakety přenášela v přímém přenosu čínská státní televize. Raketa směřující k čínské experimentální laboratoři Tchien-kung 2 odstartovala v půl osmé místního času (v 1:30 SELČ).

K vesmírné laboratoři Tchien-kung 2, kterou Čína vypustila na oběžnou dráhu minulý měsíc, má raketa dorazit za dva dny. Kosmonauti v ní mají strávit 30 dní a provádět tam mimo jiné lékařské experimenty a testovat technologie a systémy v přípravách na vyslání základního modulu čínské vesmírné stanice v roce 2018. Ta by měla začít plně fungovat v roce 2022 a být v provozu asi deset let.

Dnešní start lodi Šen-čou 11 je šestou čínskou vesmírnou misí s lidskou posádkou. Poslední pilotovaná čínská kosmická mise se uskutečnila v červnu 2013. V roce 2013 pobývali v kosmu tři čínští kosmonauti, kteří strávili dva týdny na palubě experimentální laboratoře Tchien-kung 1 (Nebeský palác). Ta byla na oběžné dráze od roku 2011 a letos byl její provoz ukončen.

Témata:  Čína vesmir

Související

Aktuálně se děje

2:12

Menšík a Sovák říkali blbosti o ničem? Miroslav Hanuš měl možná lépe volit slova

Vladimír Menšík nebo Jiří Sovák jsou dodnes považováni za geniální vypravěče. Na tradici takto nadaných lidí mezi českými herci navazuje Miroslav Hanuš, který se o dvojici velikánů vyjádřil po svém. A možná měl více vážit slova. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.