Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Démoni z hlubin jihoafrických dolů. Vědci učinili převratný objev

Důl, ilustrační foto
Důl, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Johannesburg - Červi, tak jak je známe dnes, neholdují vysokým teplotám a v půdě potřebují dostatek kyslíku a potravy. Avšak vědci z univerzity v Princetonu objevili něco, co je v rozporu s dosavadními znalostmi těchto pro mnoho lidí nelichotivých tvorů. V horninách hluboko pod zemí, kde se teplota pohybuje kolem 50 °C, nalezli živočichy, kteří se živí pouze povlaky bakterií a přesto se jim daří.

Vše začalo tím, když se tým biologů vydal do zlatých dolů Jižní Afriky zkoumat tamní bakterie ze skalních puklin odhalených při těžbě zlaté rudy. Ve svých pastech nastražených na mikroby však nalezli něco, co nikdo z vědců nečekal – červa o rozměrech něco málo kolem půl milimetru.

To by až tak velký objev nebyl, kdyby se nenacházeli v hloubce 3,6 km pod povrchem země. V takovéto hloubce a teplotě 48°C by zkrátka žádný červ přežít neměl. „Je to jako kdybychom našli bílou velrybu Moby Dicka ve vodách jezera Ontario," komentuje objev jeden z vědců, mikrobiolog Tullis Onsott z Princeton University.

Pekelní démoni

Vědci se rozhodli prozkoumat další jihoafrické doly a opět byli překvapení nálezem neznámých červů. Například v dole Beatrix, ležícím asi 200 km od Johannesburgu, narazili na červy v hloubce 1,3 km pod povrchem. V tomto dole dole mají skály teplotu kolem 37°C a díky takto pekelným teplotám, ve kterých dokáží červi žít, dostali i svůj název – Halicephalobus mefisto, což v překladu znamená "démon žijící v podzemí, který nenávidí světlo".

Vzdali se sexu, ale zůstala jim chuť k jídlu

Před dávnými lety žili pravděpodobně předchůdci těchto červů normálně v povrchové hornině. Ze záhadného a zcela neznámého důvodu se však rozhodli migrovat do hlubin Země. Podařilo se jim integrovat do tamních podmínek a vzdali se dokonce sexuálních námluv a pohlavního rozmnožování.

O tom, že se dokázali dokonale adaptovat, hovoří jejich chuť k jídlu. Tito nově objevení červi se živí povlaky bakterií, které se vyskytují právě v hlubinných horninách. Vědci navíc provedli pokus, ve kterém dali červům k jídlu obyčejné bakterie a červi se jich ani nedotkli. Začali jíst až ve chvíli, kdy dostali svojí oblíbenou hlubokozemskou bakterii.

Na základně nových informací o tom, v jaké hloubce a teplotě dokáží tito "pekelní červi" přežít, se dá předpokládat, že s dostatkem svojí oblíbené potravy, by jim nedělal problém ani život na Marsu.

Témata:  vědci zajímavosti doly

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 22:03

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.