Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Student ČVÚT se prosadil ve světě vynálezem glukometru

Věda
Věda
Foto: Pixabay

Praha - Dvaadvacetiletý Marek Novák se prosadil jako jeden z pěti studentů z celého světa na mezinárodní vesmírné konferenci v mexické Guadalajaře.

Student Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze se pokouší spojit poznatky z kosmonautiky s výrobou přístrojů pro medicínu. Ve své startupové firmě vyvinul prototyp bezbateriového glukometru, který funguje na principu bezdrátového přenosu energie z mobilního telefonu. V budoucnu se chce věnovat vesmírné medicíně.

Na konferenci se dostal díky grantovému programu Emerging Space Leaders (ESL) Mezinárodní astronautické federace (IAF). Vybrala jej s dalšími 13 mladými lidmi z celého světa. Konference se v září v Guadalajaře pořádaly dvě - 15. Space Generation Congress (Kongres pro mladé experty v kosmonautice) a 67. Mezinárodní astronautický kongres (IAC).

"Podmínkou nebyla jen profesní znalost. Měli jsme například za úkol udělat patnáctisekundové video, v němž jsme museli zaujmout," řekl Novák ČTK. Na ČVÚT studuje obor radiová a optická technika. Před několikačlennou mezinárodní komisí si musel dávat pozor na každé nadbytečné slovo a zároveň v prezentačním videu zachovat co nejvíce informací. Po prvním kole porota vyřadila většinu zájemců, semifinalisté pak vytvořili další tříminutové video a na jeho základě komise vybrala nakonec pět nejlepších.

Novák měl tak příležitost představit před světovými odborníky svůj nový výzkum, v němž se zabývá bezdrátovým přenosem energie pomocí mikrovln. Tato technologie tvoří základ pro solární elektrárny, které jsou umístěny ve vesmíru. Díky tomu mohou efektivněji fungovat a energie se na Zem posílá formou mikrovln.

Pro tuto metodu přenosu energie proto vyvinul novou aplikaci, kterou lze využít v medicíně. "Myslím, že jsem člověk na pomezí průmyslu a vědy, pořád na té hraně balancuji a snažím se najít pro aplikace nějaké pozemské využití," tvrdí o sobě. Technologie umožní bezdrátově napájet různé prostředky, například glukometry. Jde tak o praktický přenos znalostí z kosmického výzkumu do běžné praxe.

Témata:  studenti vědci

Související

Aktuálně se děje

10:07

Romance mezi potomky hvězd: Syn Eddieho Murphyho a dcera Martina Lawrence se zasnoubili

Eric Murphy, syn Eddieho Murphyho, a Jasmin Lawrence, dcera Martina Lawrence, oznámili své zasnoubení, čímž upoutali pozornost celého světa celebrit. Pár, který svůj vztah poprvé zveřejnil v roce 2021, nyní sdílí radostnou novinu nejen se svými fanoušky, ale také s ikonickými rodinami, z nichž pocházejí.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Ilustrační foto

Zlepšete vzhled své motorky: Inovativní plasty a jejich využití

Vzhled motorky je pro mnohé majitele velmi důležitý. Nejde jen o estetiku, ale také o funkčnost a trvanlivost jednotlivých dílů. Moderní motocykly čelí různým výzvám, a proto se stále více přistupuje k inovativním materiálům, které zajišťují nejen lepší vzhled, ale také větší odolnost. Plasty na motorku hrají klíčovou roli při těchto vylepšeních. V následujícím článku se podíváme na výhody plastových dílů, jejich inovace a to, jak správně vybírat a udržovat plastové součásti vaší motorky.