Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NASA odsouvá termín vystřelení teleskopu Jamese Webba

Dalekohled Jamese Webba
Dalekohled Jamese Webba
Foto: NASA

Mys Canaveral - Vesmírný dalekohled Jamese Webba má v budoucnu nahradit dosluhující Hubbleův teleskop. NASA dnes oznámila, že se jeho vynesení do kosmu znovu posouvá, a to o deset měsíců.

Dalekohled Jamese Webba bude využit především ke zkoumání vývoje prvních galaxií a hvězd po takzvaném velkém třesku. K důležitým cílům bude patřit i pátrání po známkách možného života mimo Sluneční soustavu.

NASA chtěla dalekohled vypustit do kosmu už v roce 2007. Naposledy se měl do vesmíru vydat v květnu 2020. Dnes byl termín stanoven na březen 2021.

Vývojové náklady projektu vzrostly podle údajů činitelů NASA na 8,8 miliardy dolarů (téměř 196 miliard korun). Celkové náklady i s provozem teleskopu jsou podle serveru Space.com nyní vyčísleny na 9,66 miliardy dolarů.

Teleskop s primárním zrcadlem širokým 6,5 metru by měl být umístěn ve vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů od Země, tedy téměř pětkrát dál, než je Měsíc. Nacházet se bude v takzvaném Lagrangeově bodu, tedy v místě, kde se vyrovnávají gravitační vlivy Země a Slunce. Díky tomu si dokáže zachovat stabilní oběžnou dráhu bez nutnosti pozdějších úprav.

Témata:  NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír) vesmir

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 10:27

Laďa Kerndl oslavil kulaté jubileum. Trápení už bylo dost, podotkla slavná dcera

Legendární Ladislav Kerndl oslavil v minulém týdnu kulaté 80. narozeniny a jeho neméně slavná dcera Tereza se postarala o to, aby se na jubileum nezapomnělo. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.