Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vědci našli hluboko v půdě Marsu solné jezero, může tam existovat život

Vrt v hoře Cumberland, zde Curiosity získalo vzorek s uhlíkem.
Vrt v hoře Cumberland, zde Curiosity získalo vzorek s uhlíkem.
Foto: NASA

Řím - Italští vědci tvrdí, že se hluboko v půdě Marsu nachází velké solné jezero, kde může existovat život. Rezervoár vody je široký asi dvacet kilometrů a leží pod vrstvou ledu poblíž jižního pólu rudé planety.

Vědci své zjištění opírají o analýzu dat sondy Mars Express získaných během tří let. Výzkumný satelit od roku 2003 obíhá Mars v rámci projektu Evropské kosmické agentury.

Zjištění podle agentury AP vyvolává nadšení expertů. "Pokud jsou výzkumné závěry správné, je to poprvé, kdy jsme nalezli důkaz o přítomnosti velkého vodního rezervoáru na Marsu," komentoval objev Cassie Stuurman, geofyzik Texaské univerzity. Scott Hubbard, který v roce 2000 řídil první výzkumný program NASA na Marsu, označil zjištění za "úžasně vzrušující".

Studie zveřejněná dnes v časopise Science přesně neuvádí hloubku vodní vrstvy. Italští vědci tak nemohou určit, zda jde o podzemní nádrž nebo prostě o vrstvu kalu. Podle šéfa vědeckého týmu Roberta Oroseie z boloňského Národního astrofyzikálního ústavu "není jiné vysvětlení", než že jde o vodu.

Mars je velmi chladná planeta, ale voda se tam možná udržuje v tekutém stavu díky rozpuštěné soli. Podle vědců takové prostředí není příliš příznivé životu v té podobě, jaká je známá na Zemi. Existují ale mikrobi, které jsou schopné se na slané prostředí adaptovat. "Myslím, že je to první kandidát na místo, kde je život schopen vydržet," komentoval nález jezera Orosei.

Témata:  Mars 1 vesmir astronomie

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 11:11

Jiří Bartoška (†78): Měl to být jeho poslední film. Režisér už má jasno, co bude dál

Česko se již zítra rozloučí se zesnulým Jiřím Bartoškou, po kterém tu zůstává i jeden navždy nedokončený filmový projekt. Když poprvé porazil vážnou nemoc, vrátil se komedií Teorie tygra. V posledních letech se řešilo pokračování. Nyní je definitivně jasno, že nevznikne. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.