reklama

"Loď se náležitě oddělila od třetího stupně rakety (Sojuz-FG)," sdělilo středisko řízení letů. Dodalo, že několik minut po navedení na stanovenou orbitu loď rozevřela antény a sluneční baterie. Sojuz MS-10 nyní pokračuje v samostatném letu, který jí ke stanici potrvá dva dny.

Start vysílaly na svých webech v přímém přenosu ruská kosmická agentura Roskosmos i americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

zdroj: YouTube

Na palubě ruského vesmírného kamionu jsou dvě a půl tuny nákladu, včetně vody, potravin, ale i kyslíku, paliva, náhradních dílů a různých věcí pro další vědecké experimenty na orbitálním komplexu. Progress má k němu dorazit v neděli večer kolem 20:30 SEČ. Připojí se k servisnímu modulu Zvezda ruské sekce stanice.

Náklad převezme nynější tříčlenná posádka ISS, kterou tvoří Rus Sergej Prokopjev, Američanka Serena Auňónová Chancellorová a Němec Alexander Gerst. Tuto trojici měli v říjnu doplnit ruský kosmonaut Alexej Ovčinin a americký astronaut Nick Hague, ale kvůli selhání nosné rakety Sojuz-FG se museli nouzově vrátit na Zemi. Podle techniků problém způsobilo vadné čidlo dávající signál k oddělení prvního a druhého stupně rakety.

K Mezinárodní vesmírné stanici se chystá záhy letět další nákladní loď - Cygnus americké společnosti Northrop Grumman, která v červnu převzala firmu Orbital ATK. Její start s nosnou raketou Antares z kosmodromu na ostrově Wallops ve Virginii se původně plánoval na čtvrtek, ale kvůli špatnému počasí byl nejprve přeložen na dnešek a poté na sobotní dopoledne SEČ. S nákladem 3,4 tuny má na ISS přistát v pondělí před polednem SEČ.