Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak da Vinci zabezpečil své poznámky? Šifra mistra Leonarda rozluštěna

Vitruviova figura
Vitruviova figura
Foto: Pixabay

V roce 2019 uplyne 500 let od smrti Leonarda da Vinciho, jednoho z nejznámějších umělců a vynálezců historie. V souvislosti s tímto výročím připravuje Britská knihovna v Londýně výstavu jeho deníků. Všechny jsou psané známým zrcadlovým způsobem, který byl pro da Vinciho typický.

Výstava s názvem „Leonardo da Vinci: Mysl v pohybu“ představí veřejnosti některé z autorových nejvýznamnějších deníků. Součástí expozice budou i tituly Codex Arundel, Codex Forster a Codex Leicester, ve kterých Leonardo zaznamenával své poznatky a nákresy.

Všechna tři díla jsou specifická písmem, které v nich umělec použil. Jsou totiž psána takzvaným zrcadlovým písmem, tedy zprava doleva. Podle webu news.com.au není úplně jasné, zda šlo o ochranný mechanismus, který měl informace skrýt před zraky nepovolaných osob, nebo je vysvětlení mnohem prostší. Totiž, že se tak da Vincimu, který byl levák, psalo jednoduše lépe.

Codex Leicester, který bude na výstavu zapůjčen, je dnes ve vlastnictví miliardáře a spoluzakladatele Microsoftu Billa Gatese. Ten ho zakoupil v roce 1994 za 31 milionů dolarů. Podle Britské knihovny je právě tento 72stránkový svazek jedním z nejdůležitějších umělcových dokumentů, ve kterém se nachází mnoho z jeho vědeckých poznatků.

„Byl to výjimečně dynamický myslitel, který byl schopný porozumět komplexnosti problémů a spojovat přitom různé disciplíny,“ řekla kurátorka výstavy Andrea Clarke.

Tento rok opět upoutal pozornost veřejnosti nález spojovaný s da Vincim. V Itálii byla objevena keramická destička, která je podle tamních expertů vůbec nejstarším dochovaným dílem umělce. Jedná se o jeho auto-portrét, na kterém je zachycen v podobě archanděla Gabriela. Někteří experti však pravost díla zpochybňují. Emeritní profesor historie Martin Kemp z Oxfordské univerzity je například k autenticitě předmětu značně skeptický.

O rok dříve zase vyvolala debatu aukce obrazu „Salvator Mundi“, který se prodal za rekordních 450 milionů dolarů. Je to jediný da Vinciho obraz, který vlastní soukromý sběratel a zároveň jeden z mála, které se dochovaly.

Témata:  Leonardo da Vinci Londýn EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 22:03

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.