Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vteřiny před katastrofou? Raketu s tajným nákladem zastavili těsně 7 sekund před startem

Delta-4H
Delta-4H
Foto: U.S. Air Force

Start rakety Delta-4H s utajovaným nákladem označovaným jako NRO L-71 z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii byl dnes ráno SEČ zrušen těsně před zažehnutím motorů. Informuje o tom server Spaceflight now.

Podle serveru šlo o dramatické automatické zastavení odpočtu 7,5 vteřiny před plánovaným vypuštěním. Raketa vysoká 71 metrů měla startovací rampu opustit v sobotu večer místního času (dnes v 06:15 SEČ), ale přístroje odpočet zastavily poté, co zaznamenaly zatím neupřesněný technický problém.

Raketu Delta 4-H (Heavy) tvoří tři spojené první stupně rakety Delta 4 s motory RS-68A, které jsou poháněny spalováním tekutého vodíku a tekutého kyslíku. Zatím není jasné, kde byl problém zaznamenán, každopádně automatika start přerušila pouhé půl vteřiny před prvním zážehem.

Původně se měl start uskutečnit 29. listopadu, ale byl přeložen na pátek 6. prosince. Nakonec byl ale naplánován na dnešní ráno SEČ. Předpokládá se, že nákladem je špionážní družice, která se bude pohybovat na polární oběžné dráze kolem Země.

Témata:  USA Delta-4H

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 22:03

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.