Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na místě, kde by nemělo nic přežít, existuje život. Vědci objevili uvnitř sopky mutanty

Experti natočili žraloka na místě, kde by podle nich nemělo vůbec nic přežít
Experti natočili žraloka na místě, kde by podle nich nemělo vůbec nic přežít
Foto: Reprofoto YouTube

Uvnitř podmořské sopky Kavachi ležící u Nové Guinei by neměl být prakticky žádný život. Navzdory vědeckým domněnkám ale odborníci zjistili, že opak je pravdou. Život na jednom z nejhostinnějších místsvěta doslova bují, i když v silně zmutované formě.

Sopka přitom není žádným vyhaslým kráterem. Naposledy byla aktivní ještě před čtyřmi lety a po explozi se odborníci domnívali, že v jejím okolí nemohlo nic přežít.

Jak se nakonec ukázalo, vědecké domněnky se nenaplnily. Zjistili to odborníci z National Geographic, kteří do sopky vyslali dálkově řízeného robota. Ten k překvapení všech zjistil, že na místě se to životem jen hemží.

Experti objevili například zmutované žraloky a jiné druhy ryb. Jak je možné, že u aktivní sopky přežijí? To zatím nikdo neví. Na místě panuje obrovské horko, prostředí je extrémně kyselé, přes zakalenou vodu není skoro vidět, a potravy tam také nebude dostatek.

"To, že jsme v okolí sopky objevili tyto živočichy, je velmi matoucí. Žijí v prostředí, ve kterém mohou každou chvíli umřít, tak jak je možné, že tam stále žijí?" ptá se oceánograf Brennan Phillips.

Podle odborníků je jisté, že zdejší ryby musely projít nějakou formou mutace, která jim dovolí na extrémně nebezpečném místě přežít. Jakou konkrétně ale rovněž nikdo neví.

Témata:  vědci žraloci

Související

Aktuálně se děje

2:12

Menšík a Sovák říkali blbosti o ničem? Miroslav Hanuš měl možná lépe volit slova

Vladimír Menšík nebo Jiří Sovák jsou dodnes považováni za geniální vypravěče. Na tradici takto nadaných lidí mezi českými herci navazuje Miroslav Hanuš, který se o dvojici velikánů vyjádřil po svém. A možná měl více vážit slova. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.