Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Globální oteplování není jen vinou člověka. Spojitost má i s dinosaury

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: NASA **www.nasa.gov**

Asteroid Chicxulub o průměru 10 kilometrů, který před 66 miliony let dopadl do oblasti dnešního poloostrova Yucatán v Mexickém zálivu, je známý především díky tomu, že vyhubil dinosaury a téměř veškerý život na planetě. Podle vědců ale můžeme jeho účinky pozorovat dodnes.

Asteroid dopadl na mexický poloostrov Yutacan, kde po něm zůstal 200kilometrový kráter. Zároveň vyhladil 75 procent života na Zemi. Po tomto dopadu planetu sužovaly vlny tsunami a požáry, v důsledku čehož se do atmosféry dostala oblaka sirného plynu.

Za stále přetrvávající globální oteplování, které momentálně trápí planetu Zemi, může podle vědců oxid uhličitý pocházející právě z asteroidu. Ten způsobuje, že teplota naší planety každým rokem stoupá.

Vědci se domnívají, že zjištění, jak Země reagovala na prudké oteplování před více než 60 miliony let, by značně pomohlo k vyřešení současných problémů klimatických změn.

Paleontolog Ken MacLeod z University v Missouri se tuto problematiku pokusil objasnit měřením zrnek písku v malých fosíliích ryb v Tunisku. Spolu s týmem vědců se zaměřili na izotopy kyslíku, které se ve fosíliích nacházejí. Ty uvnitř zkamenělin totiž fungují jako teploměr, který zaznamenává údaje o teplotě z dob existence živočichů.

Výzkumníci analyzovali čtyřicet vzorků ze tří různých časových období. "Zjistili jsme, že mezi těmito třemi soubory vzorků byl skutečně velký rozdíl v izotopech kyslíku," říká podle magazínu Newsweek MacLeod. Jejich dalším úkolem je prozkoumat vzorky i z jiných částí světa, aby domněnku o rostoucí teplotě Země potvrdili.

"Je ještě působivější najít několikastupňové oteplení na severu Afriky a asi 10stupňové oteplení na pobřeží Austrálie. To by skutečně potvrdilo, že jde o globální oteplování způsobené skleníkovým efektem," dodal paleontolog.

V souvislosti s výzkumem vyvstává i otázka o důsledcích aktuální úrovně emisí skleníkových plynů. "Pokud bych vycházel ze zjištěných faktů, dalo by se říci, že to, co jako lidstvo způsobujeme během své existence, ovlivní planetu na dalších 100 tisíc let. Je to dost skličující," přiznal MacLeod.

Témata:  asteroid dinosauři vědci

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 22:03

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.