Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tajný projekt americké vlády ve vesmíru? Roky o něm nikdo nevěděl

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Co vidíte na obloze? Slunce, mraky, možná letadlo, v noci hvězdy. Daleko výše se nachází satelity, které jsou většinou pouhým okem nepostřehnutelné, přesto v dnešní době neméně důležité. Kromě navigačních údajů ale poskytují i mnohé další, cenné informace. A některý byly nyní odtajněny.

Vláda Spojených států zveřejnila před několika měsíci po více než 17 letech informace, které jsou klíčem k pochopení extrémních projevů počasí. Údaje pocházejí z klimatických senzorů amerických satelitů, které mapovaly počasí z vesmíru.

Díky podrobným informacím z vesmírných satelitů budou moci vědci lépe pochopit meteorologické jevy ve vesmíru a důsledně tak chránit satelity, letadla, komunikační sítě a citlivé navigační systémy. Upozornila na to Americká geofyzikální unie v magazínu Space Weather.

Podle odborníků mohou extrémní projevy počasí ohrozit nejen bezpečnost na Zemi, ale i v kosmu samotném. Nebezpečné je například ozáření z nabitých částic, které se uvolní během velké sluneční erupce, nebo výbuchy plazmy či působení magnetického pole.

Satelity ve vesmíru monitorují také radiaci, která po nějakém čase způsobuje poruchy zařízení. To by samo o sobě mohlo být pro lidstvo katastrofální, neboť by mohlo dojít k fatálnímu selhání satelitních systémů. A na těch je dnes lidstvo závislé.

Monitorovací systémy byly vyvinuty v laboratoři v Los Alamos a zachycují data ze satelitů po celém světě po několik desítek let. Marc Kippen, programový manažer z Národního laboratoře v Los Alamos v Novém Mexiku, tvrdí, že se na oběžné dráze Země nachází 23 z více než 30 satelitů, které nesou technologii pro monitorování počasí.

Témata:  USA vědci vesmir

Související

Aktuálně se děje

10:18

Rusko poprvé v historii poslalo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou raketu

Podle serveru CNN Rusko ve čtvrtek ráno podniklo útok na město Dnipro za použití mezikontinentální balistické rakety (ICBM). Útok zahrnoval také balistickou raketu X-47M2 Kinzhal a sedm řízených střel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.