Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Experti vytvořili novou umělou inteligenci. Nemohou ji pustit do světa, může být nebezpečná

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Americká nezisková společnost OpenAI vytvořila generátor textu ovládaný údajně revoluční umělou inteligencí. Nyní se rozhodla detaily nezveřejňovat, protože se obává zneužití technologie. Ta by mohla být využita například k šíření dezinformací a konspiračních teorií.

OpenAI je výzkumný institut podporovaný Elonem Muskem a dalšími významnými tvářemi Silicon Valley. Společnost nyní vyvinula nový model umělé inteligence nazvaný GPT2, který je podle ní natolik dobrý, že by se v nepovolaných rukou mohl stát nebezpečným. Proti zvyklostem se tak OpenAI rozhodla tentokrát celý výzkum nezveřejnit.

GPT2 je vlastně generátor textu. Stačí, aby mu uživatel předložil kus vlastního textu - ať už několik slov, nebo celých stránek - na jehož základě pak umělá inteligence vytvoří svůj vlastní. Podobné projekty se již objevily, tento je však podle autorů výjimečný.

Deník Guardian zmiňuje dvě hlavní oblasti, v nichž nový produkt posouvá dosavadní hranice. První je kvalita vyprodukovaného textu. GPT2 je schopný generovat souvislý text, který i stylisticky odpovídá dané předloze. Na rozdíl od mnoha dalších podobných generátorů nevytváří tolik chyb, přestože se jich nedokáže úplně vyvarovat.

Druhou takovou oblastí je šíře záběru a objem dat, s nimiž pracuje. Použité „modely byly dvanáctkrát větší a datasety patnáctkrát rozsáhlejší,“ než u předchozích podobných projektů s umělou inteligencí, sdělil Dario Amodei, ředitel výzkumu v OpenAI.

Společnost použila k trénování systému více než 10 milionů článku. Aby zajistila určitou kvalitu, využívala k vyhledávání odkazů stránku Reddit, kde mohou jejich kvalitu jednotlivý uživatelé hodnotit. OpenAI používala jen ty odkazy, které kladně označili minimálně tři jednotlivci, čímž prý výrazně zvýšila kvalitu výstupu GPT2.

A právě kvalita produkovaných textů nakonec údajně společnost donutila nezveřejnit svůj výzkum, přinejmenším tedy v nejbližší budoucnosti. „Musíme provést pokusy a zjistit, co by s touto technologií mohli provést zlomyslní uživatelé,“ sdělil Jack Clark z OpenAI. „Pokud nedokážete předpovídat všechny schopnosti daného modelu, musíte ho prozkoumat a zjistit, co dovede. Na světe je mnoho zlomyslnějších lidí, než jsme my, kteří dokáží lépe vymyslet, jak (GPT2) zneužít,“ dodal.

Společnost se obává, že by technologie mohla být zneužita například k vytváření a šíření konspiračních teorií a dezinformací.

Témata:  umělá inteligence (AI) počítače technologie USA internet

Související

Aktuálně se děje

2:12

Menšík a Sovák říkali blbosti o ničem? Miroslav Hanuš měl možná lépe volit slova

Vladimír Menšík nebo Jiří Sovák jsou dodnes považováni za geniální vypravěče. Na tradici takto nadaných lidí mezi českými herci navazuje Miroslav Hanuš, který se o dvojici velikánů vyjádřil po svém. A možná měl více vážit slova. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.