Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Z posledních slov vědce před jeho smrtí mrazí. Řekl, kolik má lidstvo času

Frank Fenner
Frank Fenner
Foto: Fenner Foundation

Lidstvo vyhyne během příštích 100 let, a je už „příliš pozdě“ na to něco změnit. Tvrdil to jeden z předních světových vědců těsně před svou smrtí.

Profesor Frank Fenner zemřel v roce 2010 ve věku 95 let. Ještě než se tak stalo, zanechal po sobě vědec, který se mimo jiné podílel na vývoji vakcíny proti neštovicím, mrazivé varování pro budoucí generace. Tvrdí, že konec lidstva je na obzoru.

Fenner se stal významnou osobností ve vědecké komunitě, když jeho práce v průběhu 21. století vedla k vymýcení pravých neštovic. Australský vědec však zároveň věřil, že změny klimatu a přelidnění budou hlavní katalyzátory pádu lidstva, a říkal, že tento konec mohl přijít asi za sto let.

Vědec varoval, že lidstvo bude čelit stejnému zániku jako malé skupiny obyvatel Velikonočního ostrova. Tito lidé postupně vykáceli lesní porost a nastartovali vymírání živočichů se zničujícími důsledky pro ně samé. Dnes je to podle něj podobné - více lidí se podle něj musí dělit o stejné zdroje, kterých je tudíž méně. „Přijdou války o jídlo," předvídá Fenner.

Jak připomíná server Express, krátce před smrtí tento uznávaný odborník doslova řekl: „Blížíme se k zániku. A ať uděláme cokoliv, je příliš pozdě“. „Změna klimatu je teprve na začátku. Ale už teď jsme svědky významné změny počasí. Domorodci ukázali, že bez vědy a produkce oxidu uhličitého a globální oteplování mohou přežít 40.000 nebo 50.000 let. Ale svět nemůže. Lidský druh pravděpodobně potká stejný osud jako mnoho druhů, které jsme viděli zmizet,“ varoval.

„Homo sapiens vyhyne možná během 100 let. Spousta jiných zvířat taky. Je to nezvratná situace. Myslím, že je příliš pozdě,“ tvrdil Fenner. „Snažím se nevyjadřovat, protože lidé se snaží něco udělat, ale pořád to odkládají. Změna by to trochu zpomalila, ale už je tady příliš mnoho lidí,“ dodává.

Nicméně někteří odbornicí dodávají, že vzniklou situaci lze stále řešit. „Musíme nastavit revoluční změny, které jsou nezbytné pro dosažení ekologické udržitelnosti,“ dodává profesor Stephen Boyd.

Témata:  lidé vědci Frank Fenner

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.