Naše identity a především otisky prstů jsou v ohrožení. Japonští vědci totiž hlásí, že se jim podařilo úspěšně zkopírovat údaje o otiscích prstů z digitální fotografie člověka ukazujícího dva prsty do „V", tedy znamení míru. Toto zjištění vyvolalo obavy o nový způsob krádeže totožnosti lidí. Zabezpečení pomocí otisku prstu je totiž jedním z nejčastěji používaných na světě.
Profesor Isao Echizen z japonského Národního institutu informatiky uvedl: „Tímto způsobem je možné k převzetí jiné identity - a tu pak využít k přístupu do smartphonu nebo k vloupání do uzavřeného prostoru, jako je třeba byt.“
Symbol míru ukazovaný dvěma prsty je mezi Japonci velmi častý, ukazují jej při pózování na různých fotografiích.
Echizen a jeho kolega Tateo Ogane podle serveru Express provedli experiment, při kterém extrahovali Echizenovy otisky z digitální fotografie pořízené na vzdálenost více než tří metrů. Snímek s vysokým rozlišením byl pořízen objektivem 135mm pomocí digitální zrcadlovky.
Naskenované otisky prstů je možné využívat například při zabezpečení mobilních telefonů, notebooků, externích pevných disků a elektronických peněženek jako na alternativa k heslům nebo osobním identifikačním číslům, tedy pinům.
Jak se zdá, podvodníci zatím tak daleko nedošli. NTT DoCoMo, největší japonský mobilní operátor, řekl, že neobdržel žádné zprávy o zneužití údajů o otiscích prstů na zařízeních svých zákazníků.
Mluvčí společnosti Yasutaka Imai uvedl: „Ověření otisku prstu se používá k mnoha účelům, včetně přístupu do smartphonů. Každý výrobce se rozhoduje, jestli tento proces ověřování zachová. Budeme i nadále pečlivě sledovat situaci.“
Podle odbornice na kybernetickou obranu Nicol Daňkové je ale problém mnohem rozsáhlejší a nejde jen o mobilní telefony. "Není to jen ohrožení v rámci autentikačních systémů, ale může to vést k vytváření falešných stop pro fyzickou forenzní analýzu a tím pádem ke ztížení práce kriminalistů," uvedla pro Globe24.cz.
"Existují metody, které umožní vytvoření otisku prstu, který už byl sejmut, nebo třeba ponechaný na sklenici, ale toto je úplně nová dimenze možností," dodala.
Témata: kybernetická bezpečnost, internet
Související
10. června 2024 20:20
15. dubna 2024 15:00
8. listopadu 2022 13:59
6. listopadu 2022 8:20
29. července 2022 9:40
14. července 2022 11:57