Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Umění vyléčit smrt. Lékaři zkouší oživování mrtvých restartováním člověka

Lékaři
Lékaři
Foto: Pixabay

Lékařská věda by se mohla brzy posunout na zcela nevídanou úroveň. Jak informoval britský deník The Telegraph, americká biotechnická společnost Bioquark totiž získala povolení k provádění unikátních testů. Jejich cílem by mělo být oživení pacientů, u kterých byla prohlášena klinická smrt.

Klinická smrt je stav, ve kterém lékaři na základě ztráty vitálních funkcí pacienta a absenci mozkové činnosti prohlásí jeho smrt. V takovém to stavu je jen velmi omezený čas na obnovení životních funkcí, než se poškození lidského těla stane nezvratným a neslučitelným se životem. Americká společnosti Bioquark by ale chtěla s pomocí nejmodernějších technologií lidi z klinické smrti „vyléčit".

Biotechnická společnost získala etické povolení k tomu, aby se u dvaceti pacientů po traumatickém poranění mozku pokusila znovu oživit jejich centrální nervový systém.

V rámci toho vědci chtějí použít kombinaci různých terapií. Plánují například pacientům do mozku vpravit kmenové buňky a peptidy, ke slovu by se měly dostat i techniky na laserovou a nervovou stimulaci, jaké již v minulosti byly použity k probuzení pacientů z kómatu.

Půjde o pacienty, kteří byli lékaři prohlášeni za mrtvé a jejichž těla již fungují pouze díky systémům podpory života. Pomocí vybavení na monitorování mozku budou sledováni několik měsíců. Vědci se budou snažit hledat známky regenerace a doufají, že je najdou během prvních dvou nebo tří měsíců.

Témata:  lidé lékaři

Související

Aktuálně se děje

2:12

Menšík a Sovák říkali blbosti o ničem? Miroslav Hanuš měl možná lépe volit slova

Vladimír Menšík nebo Jiří Sovák jsou dodnes považováni za geniální vypravěče. Na tradici takto nadaných lidí mezi českými herci navazuje Miroslav Hanuš, který se o dvojici velikánů vyjádřil po svém. A možná měl více vážit slova. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.