Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Co se děje, když se v letadle za letu objeví díra. Na záchranu zbývá 15 sekund

Letadla, ilustrační foto
Letadla, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Pokud občas létáte, tak víte, že každý let začíná instrukcemi o bezpečnosti v letadle. Steward či stewardka popíší funkci záchranných vest a upozorní na umístění nouzových východů. Součástí je i instrukce jak používat kyslíkové masky. A právě ty by přišly vhod v případě dekomprese letounu.

„Přitáhněte masku k sobě, tím aktivujete přívod kyslíku.“ Tuto větu slyšel snad každý, kdo někdy cestoval letadlem. Zní to hezky a snadno. Ledaže se to snažíte dělat 9 kilometrů nad zemí a v průběhu rapidní dekomprese.

Rapidní dekomprese je neplánovaný pád hodnoty tlaku vzduchu v uzavřeném prostředí a může se stát právě v případě, že by někdo otevřel dveře letadla za letu nebo by bylo rozbito okno. Většina takových dekompresí je však spíše následkem selháním konstrukce či špatně provedené opravy.

Pokud by však skutečně byla díra v letadle, a byla by velká, „kdokoliv stojící poblíž by byl vystřelen do oblohy a samotné letadlo by se možná dokonce začalo rozpadat,“ objasnil pilot Patrick Smith pro server The Telegraph.

V případě, že k rapidní dekompresi dojde, dospělým osobám zbývá zhruba 15-20 velmi užitečných sekund při vědomí. V tomto čase by měl každý cestující nejdříve nasadit masku sobě a poté případně pomoci dítěti, nebo komukoliv, kdo s tím má problém.

Diskutér s přezdívkou Superpilot na fóru pro piloty (PPRunE aviation forum) popsal, jaký je to pro pilota pocit, když rapidní dekompresí projde: „Během sekundy vám zapadne jazyk, začnou vás bolet uši a zuby jsou tisíckrát citlivější, než obvykle.“

Témata:  lidé letectví a letadla

Související

Aktuálně se děje

2:12

Menšík a Sovák říkali blbosti o ničem? Miroslav Hanuš měl možná lépe volit slova

Vladimír Menšík nebo Jiří Sovák jsou dodnes považováni za geniální vypravěče. Na tradici takto nadaných lidí mezi českými herci navazuje Miroslav Hanuš, který se o dvojici velikánů vyjádřil po svém. A možná měl více vážit slova. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.