Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Odborníci zkritizovali velkofilm Armageddon: Je to nesmysl, ve skutečnosti by vše proběhlo takto

asteroid
asteroid
Foto: NASA **www.nasa.gov**

V americkém katastrofickém filmu Armagedon hrdinní američtí kosmonauti zničili přilétající asteroid tím, že jej odstřelili. Jakkoliv nadsazeně, film reflektuje doposud převládající názor na to, jak by se lidstvo vypořádalo s hrozbou asteroidu. Vědci ale zjistili, že takto by asteroid nemohl být zničen, uvádí server Sky News.

Výzkumníci z John Hopkins University na základě nové metody počítačového modelování prozkoumali, jak se v simulacích kolizí asteroidů rozpadá skála. Vědci zjistili, že asteroid toho vydrží více než se zdá. „Dříve jsme věřili, že čím větší objekt, tím snadněji by se zlomil, protože větší objekty mají větší pravděpodobnost výskytu nedostatků,“ řekl Dr. Charles El Mir. „„Naše zjištění však ukazují, že asteroidy jsou silnější, než jsme si mysleli, a vyžadují více energie, aby mohly být úplně zničeni,“ dodal.Podle výzkumníků by kolize asteroidu probíhala ve dvou fázích. V první by došlo k fragmentaci asteroidu následující po dopadu. Kolize by vytvořila miliony trhlin v asteroidu. Části skály by se rozpadly jako písek a vytvořily kráter. 

Asteroid by však nebyl nárazem zničen. Jeho jádro by bylo schopné v druhé fázi vyvinout silný gravitační tah na fragmenty. Aby tedy byl asteroid zničen, byla by potřeba mnohem větší energie.

Výzkumníci upozorňují, že otázka není jen akademická, ale může mít zásadní důsledky pro budoucnost lidstva. Odborníci musí rozhodnout, zdali přicházející asteroid rozdělit na malé kousky nebo jen raději posunout do jiného směru. V případě toho druhého řešení pak je otázka, jak toho docílit, jakou silu je nutné vynaložit a jak zajistit, že se nerozbije a neučiní zkázu prostřednictvím svých menších padajících částí.

Exploze meteoritu nad ruským Čeljabinskem před šesti lety způsobilo značnou destrukci. Těleso mělo velikost asi 19 metrů a explodovalo silou odpovídající 15 atomovým bombám z Hirošimi( asi 500 kilotun TNT). Vzniklá tlaková vlna dosáhla vzdálenosti až 100 kilometrů a vedla k zranění 1 500 lidí (většina byla zraněna kvůli padajícímu sklu) a poničení 7 tisíců budov.

NASA ve spolupráci s vesmírnou společností SpaceX chystá společný test, při kterém by byl eliminován přibližující se asteroid, který má zhruba 800 metrů. Vyslaná raketa by měla být schopná vyslat elektronický impulz, který by následně změnil trajektorii asteroidu a vychýlil jej mimo Zemi. Operace „DART" (Double Asteroid Redirection Test) by se měla uskutečnit v říjnu 2022.

Témata:  asteroid meteority

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.