Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kolem Země krouží už 400 satelitů Starlink, část rakety Falcon 9 se zdárně vrátila

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: SpaceX

Soukromá americká společnost SpaceX ve středu večer úspěšně dopravila na oběžnou dráhu sedmou sérii 60 satelitů sítě Starlink, která umožní globální připojení k internetu. Kolem Země těchto družic už krouží kolem 420.

První stupeň rakety Falcon 9 po vynesení nákladu do vesmíru přistál na plující plošině v Atlantském oceánu. Start, uvolnění satelitů na orbitě i přistání rakety na prámu bylo možné sledovat živě na internetu.

Falcon 9’s first stage has landed on the Of Course I Still Love You droneship! pic.twitter.com/yl2T8rpJXq

— SpaceX (@SpaceX) April 22, 2020

Falcon 9, jehož první stupeň byl využit už počtvrté, zamířil do vesmíru z floridského kosmodromu na Mysu Canaveral. Přibližně po 15 minutách letu se satelity po úspěšném vynesení na předběžnou orbitu oddělily od druhého stupně rakety.

Falcon 9 launches 60 Starlink satellites to orbit, completing this booster's fourth flight pic.twitter.com/JQhkI9bcfX

— SpaceX (@SpaceX) April 22, 2020

Družice se odpojily opět najednou, jako tomu bylo při šesté sérii v polovině března. Rotace jim pak umožnila, aby se od sebe vzdálily před zažehnutím vlastního pohonu, který jim v příštích týdnech či měsících umožní dostat se na stanovené oběžné dráhy ve výšce zhruba 550 kilometrů. Při předchozích letech se satelity uvolňovaly z nosiče po jednom nebo po párech.

Středeční úspěšné vynesení další várky satelitů Starlink bylo 84. letem Falconu 9 od června 2010, poznamenal server Spaceflight Now. Tím se tato raketa společnosti SpaceX stala nejvíce využívaným americkým nosičem nákladu na oběžnou dráhu. Překonala totiž 83 misí rakety Atlas 5 konkurenta United Launch Aliance (ULA), jenž je společným podnikem společností Boeing a Lockheed Martin.

Počet satelitů Starlink chce SpaceX rychle zvyšovat - letos plánovala s družicemi startovat každé dva až tři týdny, což ale kvůli odkladům není snadné. Cílem společnosti je do poloviny roku dosáhnout operačního provozu zaměřeného na zpřístupnění internetu v Kanadě a části USA a v příštím roce ve zbytku světa. Prozatímní plán počítá s rozmístěním asi 12.000 družic. Společnost ale uvažuje o pozdějším rozšíření sítě na celkem 42.000 satelitů.

Témata:  raketa Falcon 9 vesmir spaceX

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.