Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Merkur zakryje Slunce? Jedinečná podívaná nad Českem

Slunce je krásné a děsivé zároveň
Slunce je krásné a děsivé zároveň
Foto: Pixabay

V Česku bude příští pondělí viditelný přechod Merkuru před Sluncem, který lze sledovat jen třináctkrát až čtrnáctkrát za století. Naposledy byl pozorovatelný v květnu 2016, další reprízu bude mít v listopadu 2032. Letošní přesun Merkuru před slunečním diskem bude trvat přes pět hodin a z území ČR ho bude v případě jasného počasí možné pozorovat zhruba od 13:30.

Ke sledování je vedle příznivého počasí potřeba i dalekohled uzpůsobený k pozorování Slunce, pražská Štefánikova a ďáblická hvězdárna proto budou v den úkazu otevřeny. ČTK to dnes sdělila Dominika Šimoňaková z Planetária Praha.

Odborníci doporučují návštěvu hvězdáren kvůli tomu, aby si lidé při nechráněném pohledu na Slunce s Merkurem nepoškodili zrak.

Mimořádný přírodní jev vzniká tehdy, pokud se seřadí Země, Merkur a Slunce do jedné přímky. "Z našeho území bude v případě jasného počasí možno pozorovat první polovinu tranzitu. Ten začíná nevysoko nad obzorem takzvaným prvním kontaktem s východním okrajem slunečního kotouče ve 13 hodin a 35,5 minuty SEČ," uvedla Šimoňaková a doplnila, že maximální fáze přechodu nastane 20 minut po 16:00, ale kvůli západu Slunce bude už prakticky nepozorovatelná.

Pražské hvězdárny budou 11. listopadu kvůli sledování úkazu otevřeny od 13:00 minimálně do 16:00. Pokud počasí nebude přát, hvězdárny připravily komentované sledování online přenosů astronomického úkazu ze světových observatoří. Na Štefánikově hvězdárně bude navíc výstava, která doplní pozorování přechodu planety Merkur přímo v hlavní kopuli.

Témata:  vesmir Merkur Slunce 1

Související

Aktuálně se děje

2:12

Menšík a Sovák říkali blbosti o ničem? Miroslav Hanuš měl možná lépe volit slova

Vladimír Menšík nebo Jiří Sovák jsou dodnes považováni za geniální vypravěče. Na tradici takto nadaných lidí mezi českými herci navazuje Miroslav Hanuš, který se o dvojici velikánů vyjádřil po svém. A možná měl více vážit slova. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.