Japonská automobilka Toyota Motor plánuje postavit v Japonsku prototyp města budoucnosti. To bude získávat energii z vodíkových článků a bude fungovat jako laboratoř pro autonomní vozy, chytré domy, umělou inteligenci a další technologie. Obyvateli mají být převážně zaměstnanci a průmysloví partneři. Toyota plán představila na veletrhu spotřební elektroniky (CES) v Las Vegas.
Město se bude nacházet na úpatí hory Fudži na místě továrny automobilky, která se má koncem letošního roku zavřít. Firma pro svůj projekt zvolila název Tkané město, což odkazuje na počátky Toyoty jako výrobce tkalcovských strojů. Bude se rozkládat na rozloze 71 hektarů a v počátku má mít 2000 obyvatel.
Introducing Toyota Woven City at #CES2020! The town of the future... where people live, work and play. Bringing our vision of #MobilityforAll to life in a living laboratory. Learn more: https://t.co/uoeb2zZ8wu pic.twitter.com/yLlLAEh3kF
— Toyota USA (@Toyota) January 6, 2020
Základní kámen chce automobilka položit začátkem příštího roku, řekl na tiskové konferenci prezident Akio Tojoda. Předpokládané náklady na výstavbu města automobilka neuvedla, poznamenala agentura Reuters.
Podle plánu se na ulicích města bude jezdit pouze plně autonomními vozy bez emisí. Obyvatelům budou v domácnostech pomáhat při každodenním životě domácí roboti a jejich zdravotní stav budou sledovat systémy umělé inteligence založené na senzorech, uvedla agentura Kjódó.
Na návrhu experimentálního města Toyota spolupracovala s dánským architektem Bjarkem Ingelsem. Ten se mimo jiné podílel na projektu nové budovy číslo dvě Světového obchodního centra (Two World Trade Center) v New Yorku nebo projektu kancelářských budov společnosti Google v Silicon Valley a v Londýně.
Témata: Toyota, města, Japonsko, umělá inteligence (AI)
Související
28. ledna 2022 8:42
19. října 2021 15:46
21. října 2018 10:49
8. září 2018 11:02
26. srpna 2018 16:42