Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NASA záměrně rozbila obří nádrž marsovské rakety, odolávala pět hodin

NASA
NASA
Foto: www.nasa.gov

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) záměrně při tlakové zkoušce zničil obří nádrž připravované rakety SLS, se kterou se chtějí Američané vrátit na Měsíc. S výsledkem testu je NASA spokojená, neboť nádrž vydržela výrazně větší zatížení, než na jaké byla konstruována, napsal dnes portál Space.com.

"Záměrně jsme nádrž zatížili extrémními hodnotami a rozbili ji, protože uvedení systémů k bodu selhání nám poskytuje další informace, které nám pomohou stavět rakety chytře," řekl Neil Otte z týmu, který SLS vyvíjí.

Success! Engineers @NASA_Marshall tested the @NASA_SLS liquid hydrogen test article tank to failure – the tank withstood more than 260% of expected flight loads before buckling and rupturing! #Artemis MORE: https://t.co/xznmov26FP pic.twitter.com/qAIyapEJA5

— Jim Bridenstine (@JimBridenstine) December 9, 2019

Nádrž na kapalný vodík dokázala odolávat 260 procentům letové zátěže po dobu pěti hodin. Následně se objevil defekt, který vedl k roztržení nádrže. Místo, kde se závada objevila, se shodovalo s tím, které inženýři společnosti Boeing na základě analýz předem určili. Výsledek označil šéf NASA Jim Bridenstine za úspěch.

Zkouška byla dalším krokem k dokončení centrální části SLS, která bude rozšířena o dva boční urychlovací stupně. Předpokládá se, že k testovacímu letu by raketa SLS mohla odstartovat v červnu nadcházejícího roku. S návratem astronautů na Měsíc pak NASA počítá v roce 2024. S pomocí SLS chce NASA rovněž vybudovat stanici Gateway na oběžné dráze kolem Měsíce.

Témata:  NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír) vesmir raketa SLS na Mars

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 11:11

Jiří Bartoška (†78): Měl to být jeho poslední film. Režisér už má jasno, co bude dál

Česko se již zítra rozloučí se zesnulým Jiřím Bartoškou, po kterém tu zůstává i jeden navždy nedokončený filmový projekt. Když poprvé porazil vážnou nemoc, vrátil se komedií Teorie tygra. V posledních letech se řešilo pokračování. Nyní je definitivně jasno, že nevznikne. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.