Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Teleskop Cheops se vydal na vesmírnou misi, bude zkoumat exoplanety

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: www.nasa.gov

Nový teleskop Cheops Evropské vesmírné agentury (ESA) vynesla dnes úspěšně do vesmíru ruská raketa Sojuz-ST-A z vesmírného střediska Kourou ve Francouzské Guayaně.

Jde o další zařízení, které se zaměří na planety mimo Sluneční soustavu, nebude však hledat nové, nýbrž zkoumat již známé exoplanety.

⏰ After liftoff 40 minutes ago... we are going to wait a couple of hours until the separation of #Cheops from the #Soyuz upper stage!Meanwhile, let's refresh the #science of the mission and how it will improve our knowledge of #exoplanets ???Thread ? https://t.co/wPyn7S8zzm

— ESA_CHEOPS (@ESA_CHEOPS) December 18, 2019

Start rakety, která kromě Cheopsu vynesla na oběžnou dráhu kolem Země ještě čtyři družice, se z jihoamerického kosmodromu podařil po jednodenním odkladu. Odlet z Kourou byl v úterý zrušen hodinu a 25 minut před plánovaným zažehnutím motorů Sojuzu zřejmě kvůli chybě softwaru.

Teleskop ESA Cheops (CHaracterizing ExOPlanets Satellite) má podobně jako dalekohled Kepler americké vesmírné agentury NASA pozorovat planety při přechodu před mateřskou hvězdou a shromažďovat data. Mezi oběma misemi je ale zásadní rozdíl.

Kepler, který loni spotřeboval potřebné palivo a dosloužil, sledoval najednou přes 150.000 hvězd a pátral po nových exoplanetách. Během devíti let činnosti jich našel přes 2600. Celkem bylo doposud zaregistrováno více než 4000 těchto vesmírných těles.

Mise Cheopsu se na rozdíl od Keplera soustředí na analýzu již objevených exoplanet, které obíhají kolem jasných hvězd nejbližších Sluneční soustavě. Teleskop bude například zaznamenávat změny v jasu sledované hvězdy, které způsobují přechody planety před hvězdou z pohledu od Země. To umožní určovat velikost, případně hustotu dané planety.

Cheops bude létat v nadmořské výšce asi 700 kilometrů a bude řízen ze Španělska. Má zkoumat několik stovek exoplanet, které jsou větší než Země a menší než Neptun. Výsledky jeho bádání podle agentury TASS umožní vybrat kandidáty na podrobnější pozorování pomocí evropského Extrémně velkého dalekohledu (E-ELT), budovaného v Chile, a vesmírného dalekohledu Jamese Webba, připravovaného NASA společně s ESA a s Kanadskou vesmírnou agenturou (CSA). Vypuštění tohoto teleskopu je prozatím plánováno na březen 2021.

Podle švýcarského astronoma Didiera Queloze, který se podílel na objevení první exoplanety a letos dostal Nobelovu cenu za fyziku, je součástí projektu i zjistit možnost existence planety podobné Zemi, schopné udržet život. "Jsme jedním z mnoha planetárních systémů. Všechno je to o našem místě ve vesmíru a snaze pochopit to," řekl vědec agentuře AP.

Raketa Sojuz-ST-A dnes spolu s Cheopsem vynesla na oběžnou dráhu italskou družici COSMO-SkyMed určenou ke sledování Země, a to jak k vědeckým, tak i k vojenským účelům. Součástí nákladu nosné rakety byly také tři vědecké minisatelity.

Témata:  ESA vesmir teleskop Kepler teleskop Cheops

Související

Aktuálně se děje

2:12

Menšík a Sovák říkali blbosti o ničem? Miroslav Hanuš měl možná lépe volit slova

Vladimír Menšík nebo Jiří Sovák jsou dodnes považováni za geniální vypravěče. Na tradici takto nadaných lidí mezi českými herci navazuje Miroslav Hanuš, který se o dvojici velikánů vyjádřil po svém. A možná měl více vážit slova. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.