reklama

Hlavním důvodem je růst cen na velkoobchodních burzách, které za poslední dva roky stouply téměř na dvojnásobek. Cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2019, na který se teď obchodníci nejvíce zásobí, činí nyní přes 37 eur za megawatthodinu (MWh), meziročně o téměř třetinu více. Cena plynu na téže burze stoupla za stejné období o 3,2 procenta na 17,6 eur za MWh.

"Pro většinu zákazníků bude dopad velmi malý, půjde o méně než 20 korun měsíčně. Zákazníků, kteří u nás mají ceny elektřiny zafixovány, se tato úprava cen samozřejmě po dobu fixace nedotkne," řekl mluvčí firmy Roman Gazdík. Podle mluvčího má aktuálně cenu elektřiny u ČEZ zafixovanou zhruba 40 procent zákazníků.

U plynu společnost aktuálně změnu cen nechystá. "Tam jsou ceny na burzách víceméně konstantní," uvedl Gazdík. Elektřinu a plyn od ČEZ podle něj celkem v Česku odebírá asi 2,7 milionu odběratelů, údaj pouze za elektřinu firma nezveřejňuje.

Energetický regulační úřad loni v listopadu oznámil, že pro domácnosti u elektřiny zvýšil pro letošní rok část ceny, kterou určuje, průměrně o 2,5 procenta, tedy řádově o inflaci. U plynu očekává ERÚ pro letošek podle tehdejšího vyjádření stagnaci konečných cen nebo jejich růst v rozmezí dvou až tří procent. Podle odhadů úřadu i dřívějších vyjádření analytiků vzrostou letos domácnostem náklady na energie v řádu stokorun za rok.