Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Růst průměrné mzdy dělá českým firmám problémy? Analytici varují před ztrátou konkurenceschopnosti

Firmy, ilustrační foto
Firmy, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Současný růst průměrné mzdy v Česku ohrožuje konkurenceschopnost řady firem a dlouhodobě je pro ně neudržitelný. Přesto mzdy budou i na závěr roku růst silným tempem, které příští rok jen mírně zpomalí. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK. Statistika podle nich ukazuje, že růst mezd je především u zaměstnanců s nižšími příjmy.

Průměrná hrubá mzda v České republice se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 2458 korun na 31.516 Kč. Nominální nárůst činil 8,5 procenta. Reálně po zahrnutí růstu spotřebitelských cen byla mzda vyšší o šest procent. Medián mezd, který představuje mzdu přesně uprostřed rozdělení hodnot mezd, vzrostl o 9,8 procenta na 27.719 korun.

"Ekonomika se již delší dobu nachází ve stavu plné zaměstnanosti, kdy si zaměstnavatelé mezi sebou navzájem přeplácí zaměstnance, a rychlý růst mezd je jen odrazem tohoto stavu. Pro některé firmy může být takto rychlý růst mezd a tedy i nákladů práce problém a ohrozit jejich cenovou konkurenceschopnost," uvedl ekonom Deloitte Václav Franče.

Celkový růst mezd přitom podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera za celý letošní rok přesáhne osm procent, což bude nejvyšší roční růst za posledních 15 let. "V příštím roce očekáváme mírné zpomalení a růst mezd v rozmezí šest až sedm procent. Ziskovost řady firem se díky rostoucím mzdovým nákladům snižuje, a ochota firem přidávat se tak bude příští rok snižovat navzdory tomu, že trh práce zůstane nadále velmi napjatý," uvedl.

V následujícím období tempo růstu mezd již začne pozvolna slábnout i podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška. "Podepíšou se na tom horší ekonomické výsledky řady firem, pro něž představuje současný růst mezd dlouhodobě neúnosnou zátěž," uvedl.

#Mzdy v domácí ekonomice dále rostou. Zaměstnanci mají radost, zaměstnavatelé si kupují krémy proti vráskám, ty jim totiž přibývají. Více v rychlém komentáři o mzdách na https://t.co/97iYRAf01F od @komercka. pic.twitter.com/xdOzkQDOtc

— Viktor Zeisel (@ViktorZeisel) 4. prosince 2018

I podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče se kvůli růstu mezd snižuje míra ziskovosti nefinančních podniků v české ekonomice, což je faktor, jenž hovoří proti jejich dalšímu zrychlení růstu. "Samozřejmě nelze vyloučit, že v kombinaci s růstem minimální mzdy a zvyšováním platů ve veřejném sektoru bude růst průměrných výdělků v roce 2019 nakonec vyšší, než se nyní očekává, pak by ale zpomalení růstu průměrné mzdy následovalo nejpozději v roce 2020," uvedl.

Zatímco ekonomika brzdí, mzdy si udržují tempo. Nominální přes 8 % a reálné přes 6%. Letošní Vánoce budou zase o něco bohatší. Ale co firmy? Těm rostou mzdové náklady často dvouciferným tempem, zatímco produktivita ztěžka několika procenty. #cyklzs #mzdy @Hospodarky @BYZNYSCT24

— Helena Horská (@HelenaHorska) 4. prosince 2018

Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák upozornil, že růst mezd nyní významně předbíhá produktivitu práce, což může mít do budoucna negativní dopad na konkurenceschopnost domácích podniků. "Pozitivem ve vztahu ke konkurenceschopnosti zůstává alespoň to, že podobně rychlý růst mezd mají i další země skupiny V4 jako Maďarsko, Polsko či Slovensko," dodal.

Podle analytičky Raiffeisenbank Elišky Jelínkové za pozornost stojí i růst mediánové mzdy, která roste rychleji než mzda průměrná. "To znamená, že k nárůstu mezd dochází především u lidí s nižšími příjmy. Pomyslné nůžky mezi bohatými a chudými se tak nepatrně přivírají," uvedla.

Témata:  minimální mzda firmy ekonomika

Aktuálně se děje

19. dubna 2024 8:44

Izrael v noci zaútočil na Írán, tvrdí tisk

Izrael v noci na pátek zaútočil na Írán. Uvedla to americká média s tím, že jde o odvetu za jeho víkendový útok.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy