Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda rázně zasáhla do vedení ERÚ. Novým šéfem je Trávníček, v radě končí Outrata

Energetický regulační úřad
Energetický regulační úřad
Foto: Lukáš Kňazovický, EuroZprávy.cz

Vláda na dnešním jednání provedla zásadní změny ve vedení Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Novým předsedou rady úřadu kabinet jmenoval konzultanta poradenské společnosti EY Stanislava Trávníčka, dosavadnímu šéfovi rady Janu Pokornému neprodloužila vláda mandát. ČTK to řekl ministr průmyslu a obchodu, vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Byli také odvoláni členové rady Vladimír Vlk a Vladimír Outrata, které nahradí bývalá místopředsedkyně ERÚ Martina Krčová a dosavadní ředitel statistického odboru úřadu Petr Kusý.

Pokorný, Vlk a Outrata podle vyjádření ministra na tiskové konferenci po jednání vlády systematicky jednali v souladu se zájmy regulovaných subjektů, tj. nejednali v souladu se zájmy spotřebitelů. Vyplývá to podle Havlíčka z informací bezpečnostních složek. "Nejednalo se o náhodný akt," uvedl ministr. 

Vlk dnes ČTK řekl, že se chce proti svému odvolání bránit soudní cestou. "Bylo to pro mě překvapení. Pokud vím, tak jsem neudělal žádný trestný čin, ani jsem nic zásadního neporušil. Musí mi důkazně doložit, kde, čím a jak jsem byl lobbovaný. Já to zásadně odmítám," podotkl Vlk, který byl v minulosti dlouholetým členem zastupitelstva Roudnice nad Labem za ČSSD.

Dnešní vývoj kolem ERÚ překvapil také dalšího odvolaného člena rady Outratu - vnímá ho jako neodůvodněný. "Myslím si, že pan ministr by měl lépe vážit slova, protože se velice pravděpodobně stanou součástí soudní pře," řekl ČTK Outrata, který byl od začátku srpna 2017 do konce července 2018 předsedou rady. Dodal, že předpokládá, že se podobně jako Vlk bude bránit soudně.

Všichni nově jmenovaní členové rady se podle ministra zúčastnili veřejného výběrového řízení a mají dlouholeté zkušenosti s ERÚ. Členy rady ERÚ jmenuje a odvolává vláda na návrh ministerstva průmyslu a obchodu, plně obsazená má pět členů. Dalšími členy rady jsou Rostislav Krejcar a Ladislav Havel. Na konci července příštího roku skončí mandát Krejcarovi.

Člena rady ERÚ může vláda odvolat v případě hrubého nebo opakovaného méně závažného porušení jeho povinností. Havlíček dnes uvedl, že na základě opakovaných závažných informací bezpečnostních složek a na základě řady dalších prověřených informací je zřejmé, že Pokorný, Vlk a Outrata v posledních měsících hrubě porušovali své povinnosti vzhledem k nestrannosti a nezávislosti.

"Energetický regulační úřad patří mezi nejvlivnější organizace v zemi, který ovlivňuje ceny za energie spotřebitelů. Jeho úkolem je ochránit zájmy zákazníka, proto členové rady ERÚ musí za každých okolností prokázat nezávislost a nestrannost. Pokud tak nečiní, jedná se o hrubé porušení povinností, což s ohledem na ochranu spotřebitelů nebudeme tolerovat," uvedl Havlíček. Dnešní jednání vlády o tomto bodu se podle ministra konalo s ohledem na zjištěné skutečnosti v utajeném režimu.

Ministr dodal, že pro lepší fungování rady ERÚ připravilo ministerstvo novelu energetického zákona, a to z důvodu nejednoznačně stanovených pravomocí a kompetencí členů a předsedy rady. "Nově se plánuje posílení práv a kompetencí předsedy ERÚ, který bude současně fungovat jako generální ředitel, bude tedy řídit úřad a radu a jednat jménem úřadu. Rada bude nadále schvalovat všechny klíčové dokumenty a materiály a bude fungovat na podobném principu jako Český telekomunikační úřad," dodal dnes resort.

Nový předseda rady ERÚ Trávníček, má zkušenosti v oblasti cenové regulace v elektroenergetice, mimo jiné je expertem na ceny za služby sítí a další ceny související s dodávkou elektřiny. Na energetickém úřadu už působil, podle webu Euro.cz skončil v roce 2012, v době masivního odchodu úředníků nespokojených s působením tehdejší předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové.

Témata:  Energetický regulační úřad vláda EuroZprávy.cz

Aktuálně se děje

15. dubna 2024 15:01

Česko přijalo víc uprchlíků z Ukrajiny, než zvládá, myslí si většina Čechů

Podle nedávného průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) si většina lidí myslí, že Česká republika přijala více uprchlíků z Ukrajiny, než je schopna zvládnout. Tento názor sdílí 58 procent respondentů. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy