reklama

"Srpnovou inflaci bude ovlivňovat několik protichůdných efektů. Na další růst inflace bude působit pokračující růst cen energií pro domácností a patrně i další růst cen potravin. V opačném směru pak půjde poměrně silný desetiprocentní meziměsíční pokles cen pohonných hmot," řekl ČTK analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Očekává meziroční inflaci 17,6 procenta, vliv podle něj bude mít také vyšší srovnávací základna z minulého roku, kdy ceny začaly již zrychlovat.

Analytici Raiffeisenbank u spotřebitelských cen očekávají za srpen mírné zvýšení meziročního tempa na 17,7 procenta. V meziměsíčním srovnání mělo ale zdražování ubrat na razanci z 1,3 na 0,8 procenta, míní. Důvodem relativně mírného pohybu inflace směrem nahoru je zlevnění pohonných hmot, uvedli. Se snižující se kupní silou domácností navíc podle analytiků banky ubývá prostor pro navyšování cen.

Naopak analytik UniCredit Bank Jiří Pour očekává, že meziroční inflace v srpnu zpomalila na 17,2 procenta a meziměsíčně spotřebitelské ceny přidaly 0,4 procenta. Meziměsíční růst brzdil především dvouciferný pokles cen pohonných hmot v souvislosti se zlevněním ropy, uvedl.

"Hlavním tahounem spotřebitelských cen zůstávají náklady na bydlení, zejména ceny energií. Růst cen potravin zřejmě meziměsíčně citelně zpomalil, ale meziročně dále zrychlil. Ve zbytku roku by se meziroční inflace měla udržet okolo 17 až 18 procent a během příštího roku postupně brzdit k šesti až sedmi procentům," odhadl Pour.