Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Asi polovina firem poslední dobou zaznamenala hospodářskou kriminalitu

Firmy, ilustrační foto
Firmy, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Téměř polovina firem v posledních dvou letech zaznamenala nějaký typ hospodářské kriminality. Nejvíce jsou ohroženy technologické firmy, kde se s nějakou formu kriminality setkaly dvě třetiny společností.

Mění se přitom typ útoků, podvody ze strany klientů střídají především útoky v kyberprostoru. Vyplývá to z průzkumu, který udělala společnost PwC mezi 1300 top manažery v 53 zemích světa. Výsledky průzkumu poskytla společnost ČTK.

Pokusy o finanční podvody podle aktuálních zjištění přibývají a jsou stále sofistikovanější. Nejohroženější jsou přitom společnosti podnikající v technologiích, mediálním prostoru či telekomunikacích, ukázal průzkum. "Světu finančních podvodů dominují útoky v kyberprostoru. Neubývá ale ani podvodů ze strany klientů nebo klasické případy zpronevěry. Novým fenoménem se pak stávají podvody spojené s ESG (požadavky na environmentální a sociální dopady podnikání),“ uvedl partner PwC Sirshar Qureshi.

Firmám kvůli podvodům rostou ztráty. "Podvodníci ve větší míře cílí i na ty největší společnosti, pokud se jim útok podaří, je jeho finanční dopad logicky větší,“ řekl Qureshi. U firem s obratem přes 10 miliard dolarů ročně je podle průzkumu více než polovina těch, které se staly cílem útoku. A pětina z nich tvrdí, že ztráty způsobené podobným útokem přesáhly 50 milionů dolarů.

"Do budoucna lze dále očekávat i růst podvodného jednání v oblasti sociální udržitelnosti a odpovědného chování firem. Aktuálním tématem můžou být třeba pokusy o obcházení různých regulatorních požadavků, jako jsou sankce nebo embarga,“ dodala expertka PwC ČR Kateřina Halásek Dosedělová.

Studie zároveň ukazuje na to, že firmy se umějí lépe vypořádat z útoky zevnitř firmy, ale naopak roste význam útoků zvenčí. Na 70 procent firem říká, že pokus o podvod byl veden zvenku nebo v kombinaci externích a interních útočníků. "Boj s finanční kriminalitou nikdy nekončí. Firmy se musejí zaměřit na prevenci, posilovat interní kontroly i reporting a neustále zavádět nové bezpečnostní prvky a technologie. To už firmy dobře zvládají v boji proti interním podvodům, ale v prevenci externích útoků zatím pokulhávají,“ uzavřel Qureshi.

Témata:  firmy

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 9:38

Zvyšujete jaderné napětí, obvinila Čína alianci AUKUS

Čínský ministr zahraničí Wang Yi obvinil země zapojené do bezpečnostního paktu AUKUS z vyvolávání rozporů a zvyšování rizika šíření jaderných zbraní v oblasti jižního Tichomoří. Informovala o tom agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy